A do të udhëtonit në të kaluarën apo të ardhmen?

Imagjinojeni jetën tuaj nëse do të mund të udhëtonit në kohë? Do të ktheheshit në të kaluarën apo të ardhmen? Cilat gjëra do t’i bënit më ndryshe apo të përmirësonit  gabimet e së kaluarës nëse do ta kishit atë mundësi. Me dilema dhe pyetje të tilla shumë prej nesh kemi udhëtuar me mendjen tonë. Pikërisht…

Details

Shënohet Dita Botërore e Gruas Rurale

Me qëllim të njohjes së kontributit dhe rolit që gratë nga zonat rurale kanë në komunitet, në përmirësimin e jetesës dhe mirëqenies në përgjithësi, sot (15 tetor) shënohet Dita Botërore e Gruas Rurale. Kjo ditë për herë të parë u shënua me 15 tetor të vitit 2008, pasi përmes një rezolute, Kombet e Bashkuara në…

Details

Kino “ARMATA” hap dyert për filmat “Counterculture 101”

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë dhe Kino “ARMATA” kanë realizuar bashkëpunimin e radhës, i cili konkretizohet me shfaqje të disa prej veprave më të rëndësishme të regjisorëve amerikanë. Filmat e serisë “Counterculture 101”, që merren si refuzim i normave shoqërore konvencionale në Amerikë gjatë viteve 1960, do të shfaqen në Kino…

Details

Intervenim artistik për t’i kthyer në jetë objektet e braktisura

Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë” do të hapë sot (15 tetor) edicionin e dytë të projektit “Metamorphosis – Flirting with Leftovers”, përmes së cilit do të ngritët zëri për rikthimin në jetë të objekteve të braktisura dhe shfrytëzimin e hapësirave publike për të mirën e komunitetit. Sipas organizatorëve, eventi i sotëm i cili do mbahet nga ora 18:30,…

Details

15 Tetori – Dita Botërore e Studentëve

Edukimi është pasaporta e të ardhmes, pasiqë e nesërmja u takon atyre që sot janë përgatitur për të. Fraza të tillë përshkruajnë më së miri rëndësinë e edukimit në një shoqëri. E kur flasim për edukimin, të parët që na vijnë ndërmend janë studentët, të cilët sot shënojnë Ditën Botërore të tyre. Dita Botërore e…

Details

Të kesh një superfuqi, dëshirë e kahmotshme

Të fluturosh, të zotërosh fuqi mbinatyrore, të kesh aftësitë e superheronjve e shumë të tjera, janë vetëm disa nga dëshirat që shprehin njerëzit kur i pyesin se cila do të ishte superfuqia e tyre, nëse do të mund ta kishin një të tillë? Radio KFOR-i ka pyetur disa dëgjues të saj, për të ditur se…

Details

Nesër hapet ekspozita e Mimoza Studenicës

Ekspozita personale “Gruaja”  e artistes së mirënjohur, Mimoza Studenicës, hapet nesër (15 tetor),  në “Shtëpinë e Evropës“ në Prishtinë nga ora 19:00. Me këtë rast, të gjithë artdashësit do të kenë mundësi të shohin nga afër ekspozitën e saj të dytë. “Motivimin e kam marr nga përditshmëria me gruan në qendër“, kështu u shpreh për…

Details

Zhvillohet sot ndeshja futbollistike Kosovë – Mali i Zi

Përfaqësuesja e Kosovës, sot (14 tetor), në stadiumin ”Fadil Vokrri”, nga ora 20:45 do të përballet me malazezët, në kuadër të kualifikimeve për ” Euro 2020”. Njoftohet se pas stërvitjeve të bëra,  lojtarët tanë, janë të gatshëm për ndeshjen e radhës. Kujtojmë se Kosovës i duhen dy fitore dhe një barazim në tre ndeshjet e…

Details

Prishtina pastron, bëhu pjesë edhe ti!

“Projekti i riciklimit” i cili u formua në qershor të këtij viti, nga një grup i nxënësve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Faik Konica” , me qëllim të ruajtjes së ambientit, vazhdon tutje me aktivitetetin e radhës. Përmes Facebook-ut, ata u bëjnë ftesë të gjithë të interesuarve që sot (14 tetor), të dalin…

Details

Ndahet sot çmimi për storien më të mirë mbi varfërinë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në bashkëpunim me ekipin e Agjencive të Organizatës së Kombeve të Bashkuara të Kosovës, sot (14 tetor), në Menzën “Ramiz Sadiku”, nga ora 15:00 mbajnë edicionin e katërmbëdhjetë të çmimit për storien më të mirë të gazetarisë mbi varfërinë në Kosovë. Fituesit, autorë të storieve më të mira do të…

Details