Situata momentale me COVID-19

Situata me COVID-19 në vend, po vazhdon të jetë stabile. Një gjë të tillë e pohon edhe Pulmologu, Dr. Arbër Ismaili, i cili për dëgjuesit e Radio KFOR-it theksoi: “Pas valës së fundit të pandemisë në Kosovë, gjendja ka filluar të normalizohet, por ne prapë iu bëjmë ftesë popullatës që të vazhdojnë me procesin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1986, grupi i përbërë nga femrat Bananarama, ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën “Venus”, që i solli grupit sukses ndërkombëtar. – Me 6 shtator, të vitit 1953, këngëtari Guy Mitchell, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në…

Details

ION Festival elektrizon brigjet e Dhërmiut

ION Festival përfaqëson një festë një javore të muzikës elektronike, ndërsa artistët dhe audienca eksplorojnë një vend vërtet unik. Nga 7 deri më 14 shtator, më shumë se 70 artistë të muzikës elektronike do të elektrizojnë skenat e këtij festivali që zë vend në brigjet e Dhërmiut të Shqipërisë. Përveq Main Stage, ION Festival sjell…

Details

Intervistë me Drejtoreshën e Drejtorisë së Policisë në Bashkësi dhe Preventivë, Nënkolonele, Zylfije Dema

Për tu njoftuar më shumë rreth “Dhomave familjare”, se çfarë janë ato dhe sa të rëndësishme janë, Radio KFOR-i realizoi një intervistë me Drejtoreshën e Drejtorisë së Policisë në Bashkësi dhe Preventivë, Nënkolonele, Zylfije Dema: Radio KFOR: Çfarë janë “Dhomat familjare”? Nënkolonele, Zylfije Dema: “Dhoma familjare” është vend, në kuadër të stacioneve policore, ku zhvillohen…

Details

Aktivitet kulturore të kësaj jave

Edhe ky fillim muaj, do të jetë i larmishëm me aktivitete kulturore, duke u ofruar artdashësve të shumtë shfaqje e momente të këndshme. Me këtë rast, Radio KFOR-i ju tregon për disa nga shfaqjet që do të mbahen përgjatë ditëve në vijim: -“EtnoFest”-i për të 12-tën herë, është bërë platformë qendrore për shpalosjen e kulturës…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 shtator, të vitit 1946, kishte lindur këngëtari, producenti dhe njëherit protagonist i bendit të famshëm ‘Queen’, Freddie Mercury, në ishullin Zanzibar, në  Afrikë. Freddie Mercury, konsiderohet si një nga artistët më të famshëm të të gjitha kohërave. Kënga e tij, si pjesë e grupit Queen, e titulluar “Bohemian Rhapsody”, është pjesë e…

Details

Filmat premierë që do t’publikohen në fillim të shtatorit

Dramë, komedi, aksion, romancë e shumë zhanre të tjera filmike, do ta karakterizojnë muajin shtator, përkatësisht ditët e javës që po vijnë, premiera këto të cilat mund t’i konsideroni për t’i parë edhe ju, dashamirë të filmave. Në vijim, ju sjellim titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ’Tiny Cinema’ – Data e…

Details

Shëndeti seksual është i rëndësishëm gjatë gjithë jetës

Sot (04.09.22), shënohet ‘Dita Botërore të Shëndetit Seksual’ dhe OBSH-ja në këtë ditë feston të drejtën e çdo personi për mirëqenie seksuale. Shëndeti seksual është i rëndësishëm gjatë gjithë jetës së një personi, deri në adoleshencë dhe në moshë të pjekurisë, e jo vetëm gjatë viteve të tij riprodhuese. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 4 shtator, feston ditëlindjen këngëtarja, kantautorja dhe njëherit aktorja e famshme Beyonce, e lindur në vitin 1981, në Texas të SHBA-së. Gjatë karrierës së saj, ajo ka shitur rreth 100 milion albume, si solo artiste dhe 60 milion kopje albumesh, me grupin Destiny’s Child. Ajo po ashtu ka fituar 22 çmime Grammy…

Details

Pas Konferences, vjen Festivali. Rave prezanton Rave Festival

Rave paralajmëron risi për këtë fundvit. Në nëntor, pas edicionit të dyte të Prishtina Music Conference, me moton e konsistences, Rave prezanton Rave Festival me program te muzikes elektronike. Mungesa e emocioneve ndaj ndjesive të reja ka shtyer Rave të studioj një plan të ri, të formoj një identitet të ri për qytetin tone dhe…

Details