Edhe Kosova shënon sot ‘Ditën Botërore të Kafshëve’

Janë të shumtë njerëzit që pëlqejnë kafshët dhe që kanë një kimi të jashtëzakonshme me to, prezenca dhe mirëqenia e të cilave është shumë e rëndësishme për ta. Pikërisht sot (04.10.20), shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Kafshëve’, e cila për mision ka rritjen e statusit të kafshëve, në mënyrë që të përmirësohen standardet e jetesës së…

Details

Inovacionet teknologjike që do ndryshojnë botën

Teknologjia po avancon çdo ditë me hapa marramendës. Ajo që dje mund të ishte zbulim i ri, po tejkalohet sot me një zbulim tjetër edhe më të avancuar. Në vijim, ne kemi shënuar disa nga inovacionet më interesante dhe potencialisht revolucionare të teknologjisë, që aktualisht janë arritur ose janë duke u zhvilluar. Projekti “Neuralink”, nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 tetor, të vitit 1975, bendi Pink Floyd, arritën në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre ‘Wish You Were Here’. Në këtë album, ata publikuan një këngë që i kushtohej ish anëtarit të këtij bendi,  Syd Barrett. Kënga ‘Shine On You Crazy Diamond’,…

Details

Gjeniu Michael Bublé, artist i ditës së sotme

Muzika e Frank Sinatrës dhe Stivie Wonder, e inspiruan të merret me muzikë dhe sot, Michael Bublé, është njëri ndër këngëtaret më të mirë të zhanrit jazz. Gjyshi i tij, Demetroi Snataga, kishte një koleksion të madh të muzikës jazz dhe Bublé, u rrit me muzikë të tillë që më vonë u bë edhe pasion…

Details

Kryeqyteti i kopshteve, mrekullitë e qytetit Riad

Riad është kryeqytet i Arabisë Saudite, përveç kësaj është edhe qendër kulturore dhe ekonomike e këtij vendi me një popullsi prej 7.6 milion banorësh. Po sa hyni në këtë qytet ato që bien më shumë në sy janë ndërtesat e larta, rrokaqiej me modele të arkitekturës moderne dhe abstrakte si “The Kingdom Centre”, që është…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 3 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja dhe vokalistja e bendit ‘No Doubt’, Gwen Stefani, e lindur në vitin 1969.  Në vitin 1997, ajo mbante pozitat e para të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli me këngën ‘Don’t Speak’, si pjesë e bendit ‘No Doubt’. Në fillim të viteve 2000, Stefani vazhdoi…

Details

Pandemia rrit shitjet online

Me gjithë krizën ekonomike që solli në botë, pandemia e shkaktuar nga ‘CoViD-19’, në fushën e shitjeve online, prodhoi atë që nuk besohet se do të ndodhte në një periudhë kaq të shkurtër. Duke u munduar që të mbijetojnë dhe të vazhdojnë me punë edhe pas pandemisë, kompani nga e mbarë bota, orientuan shitjet e…

Details

Buzëqeshja, ilaç për shpirtin!

Çdo vit, të premten e parë të muajit tetor shënohet ‘Dita Botërore e Buzëqeshjes’, në të cilën kërkohet nga njerëzit në gjithë botën që të bëjnë një akt mirësie dhe ta bëjnë dikë të qesh. Një ambient miqësor, në të cilin dita nis me buzëqeshje e ngrohtësi është ai i Organizatës “Let’s Do It Kosova”,…

Details