Të rejat nga teknologjia

Nëse jeni duke pritur qe të porosisni së shpejti telefonin e ri të Samsung, na vije keq t’ju themi se duhet të prisni edhe pak.  Si duket diçka s’ka shkuar mirë dhe një Galaxy S21 FE s’do ta kemi në treg edhe për një kohë të pa caktuar.  Siç njoftojnë mediat botërore, Samsung është detyruar…

Details

Përmbajtja e numrit më të ri të ‘Magazinës 4U’

Revista më e veçantë dhe më e lexuar në Kosovë, “For You” edhe përgjatë muajit qershor, ofron tema të larmishme dhe interesante për lexuesit e saj. “Çka duhet të merrni në konsideratë me rastin e zgjedhjes së profesionit gjegjësisht, fushës tuaj të studimeve”, kjo është tema e cila është trajtuar në shkrimin editorial, në numrin…

Details

Trend hitet, në Radio K4

E vazhdojmë edhe muajin qershor, me muzikën më të mirë në vend, lansimet e fundit nga artistët më të njohur vendor dhe ndërkombëtar, të cilët keni mundësi ti dëgjoni premierë, në Radio KFOR. Kjo javë që po e lëmë pas, ka qenë përplot me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante, veçojmë këngën ‘Marr’ nga…

Details

Shënohet sot ‘Dita e Gastronomisë së Qëndrueshme’

Sot, në kalendarin e datave të rëndësishme, Kombet e Bashkuara kanë ndarë 18 qershorin, si ‘Ditën e Gastronomisë së Qëndrueshme’, një ditë kjo për të vlerësuar dhe ngritur vetëdijen e rëndësisë së ushqimit dhe mënyrës se si kultivohet dhe përgatitet ushqimi, pa qenë e dëmshme për mjedisin dhe shëndetin tonë. Gjatë pandemisë, gastronomia është përballur…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot më 18 Qershor, feston ditëlindjen këngëtari Paul McCartney, i lindur në vitin 1942. McCartney njihet si një nga kompozitorët më të suksesshëm të muzikës rock, të të gjitha kohërave. Ai ishte pjesëtar i grupit ‘The Beatles’ dhe ka publikuar me qindra hite. Këngëtari në fjalë ka shkruar dhe bashkë-shkruar 188 këngë, nga të…

Details

Vazhdojnë aktivitetet e ‘Ditëve të Gjuhës Gjermane’

Ambasadat e Gjermanisë, Austrisë dhe Zvicrës së bashku me partnerë të shumtë, kanë hapur këtë javë në Kosovë ‘Ditët e gjuhës gjermane’. Deri më 26 qershor të këtij viti, do të zhvillohen aktivitete të shumta, të gjitha rreth gjuhës gjermane, ku do të shfaqen filma gjermanofolës nga Gjermania, Austria e Zvicra nën qiellin e hapur…

Details

Shkretëtirëzimi i tokës mund të zvogëlohet, nëse ne të gjithë kujdesemi për të

Sot (17.06.21), shënohet ‘Dita Botërore për të Luftuar Shkretëtirëzimin dhe Thatësirën’. Fokusi i shënimit të kësaj dite, është kthimi i tokës së degraduar që ka humbur produktivitetin e saj natyror për shkak të aktivitetit njerëzor, në tokë të shëndetshme. Për të luftuar këtë kërcënim, do të bëhen përpjekje që tokat e degraduara, të shndërrohen në…

Details