Gjendja aktuale me CoViD-19

Po vazhdojmë që të kemi rënie të rasteve të infektimeve me CoViD-19, e këtë e dëshmojnë statistikat e fundit të institucioneve shëndetësore. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), ka publikuar raportin e gjendjes me të infektuar me virusin CoViD-19 gjatë 24 orëve të fundit, sipas të cilit, në këtë interval kohor, nga 102…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 shtator, të vitit 2013, këngëtari irlandez Hozier (Andrew John Hozier-Byrne), publikoi këngën e titulluar “Take Me to Church”, që ishte pjesë e albumit të tij të parë. Kënga u bë një hit masiv në gjithë botën dhe u certifikua me vlerësimin multi-platinum në disa shtete, përfshirë Amerikën, Anglinë dhe Kanadanë. – Në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2010, këngëtarja Lady Gaga, fitoi çmimin për ‘Video klipin më të mirë të vitit’, në ‘Video Music Awards’, për këngën e saj, të titulluar “Bad Romance”. Ajo e pranoi këtë çmim e veshur me një fustan të bërë krejtësisht nga mishi i freskët i kafshëve. – Me 12 shtator,…

Details

Shtatori me filma të shumtë

Nuk mbahet në mend një shtator më i ngjeshur se ky muaj, për sa i përket filmave të rinj, të cilët ju presin përgjatë javës së ardhme,që do t’i listojmë më poshtë:   Filmi ‘House of Darkness’ – Data e publikimit: 13 shtator Filmi ’Clerks III’ – Data e publikimit: 13 shtator Filmi ‘Wolves of…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, pas sulmit në ‘World Trade Center’, në New York, të gjitha radio stacionet ndaluan transmetimin e muzikës argëtuese dhe yje të shumtë botërorë, si Madonna, Janet Jackson, e shumë artistë të tjerë në atë kohë, anuluan koncertet e tyre, për tu solidarizuar me viktimat e sulmit në SHBA. – Sot,…

Details

Javë e ngjeshur për ekipet e Superligës së Kosovës

Java e 6-të e Superligës së Kosovës, ka vënë përballë skuadra që po na dhurojnë futboll të bukur. Nga dy ndeshje të zhvilluara ditën e djeshme (10.09.22), sot do të zhvillohen edhe tre të tjera, në Suharekë, Ferizaj dhe Gjilan. Gjilani sot (11.09.22), do të pres në shtëpi, Prishtinën, e cila vjen për  tre pikët,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 Shtator, të vitit 1988, bendi Guns N’ Roses, qëndruan për dy javë në pozitën e parë të top listave amerikane, me këngën ‘Sweet Child O’ Mine’. Me këtë këngë, ata ishin edhe në pozitat e para të top listave britanike dhe evropiane. – Me 10 shtator, të vitit 1991, grupi i famshëm…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me ngjarjen vjetore të Apple -“Far Out”. Javën që po e lëmë pas, Apple zbuloi katër iPhone të ri, me iPhone 14 që është 6.1 inç dhe iPhone 14 Plus 6.7 inç. Sa i përket çmimit, një iPhone 14, kushton nga 799 dollarë dhe modeli më i madh ‘Plus’,…

Details

‘Bike Tour Qyqavica’, aventurë e re për çiklistët

Grupi i çiklizmit ‘Marakli t’Biciklave’, po e organizon aktivitetin e radhës me biçikleta malore (Mountain Bike), me datën 11 shtator, ndërsa nisja do të bëhet nga Prishtina, në drejtim të maleve të Qyqavicës dhe anasjelltas. Të interesuarit ftohen të takohen në shesh të Prishtinës, nga ora 09:00, kurse pjesëmarrjen tuaj luteni ta konfirmoni në mesazh…

Details