Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në këtë datë të vitit 1971 logoja e famshme e grupit ‘The Rolling Stones‘ me gjuhë jashtë u paraqit për herë të parë në ftesat VIP në koncertin e tyre në Londër. Me 26 Mars të vitit 2000  Santana arriti pozitën e parë në tabelën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar me…

Details

Dëgjuesit e Radio KFOR-it, pjesa më e vlefshme e punës sonë

Në udhëtimin e gjatë të Radio KFOR-it për 20 vite, dëgjuesit tanë janë pjesa më besnike dhe e rëndësishme e ekzistencës sonë. Dëgjuesit udhëtojnë me ne, punojnë, argëtohen dhe informohen me valet tona.  Dëgjuesit besnik të Radio KFOR-it treguan se çfarë e bën të veçantë Radio KFOR-in dhe pse shoqërohen me ne çdo ditë: “Ju…

Details

Ka ndërruar jetë aktorja e njohur, Leze Qena

Në mëngjesin e sotëm (25.03.20), ka ndërruar jetë aktorja e njohur kosovare, Leze Qena. Lajmin për Radio KFOR-in e ka konfirmuar zëdhënësi për media në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës,  Shpend Fazliu, i cili tha: “Ju konfirmojmë se nga data 6 mars, e ndjera aktorja Qena, ka qenë në mjekim intensiv dhe përkundër kujdesit maksimal…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Sot feston ditëlindjen këngëtari Elton John i lindur në vitin 1947 në Angli. Emri i tij i skenës nuk është emri i tij i vërtëtë por është një kombinim i dy emrave të anëtarëve të bendit Bluesology: Elton Dean and Long John Baldry. Në këtë datë të vitit 1985 Stevie Wonder pranon çmimin Oscar për…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Tuberkulozit’

24 Marsi, shënon ‘Ditën  Botërore të Tuberkulozit,’ me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit të njerëzve për pasojat shëndetësore, sociale dhe ekonomike të kësaj sëmundje si dhe rritjen e përpjekjeve për t’i dhënë fund epidemisë botërore të tuberkulozit. Kjo datë e sotme, lidhet me ditën kur, Dr. Robert Koch, në vitin 1882 shpalli zbulimin e bakterit…

Details

Ushtrime fizike pesë minuta në ditë, në ambiente shtëpie

Të gjithë e dijmë se ushtrimet ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë. Ushtrimet e rregullta çojnë në përmirësimin e të rrahurave të zemrës, uljes së rrezikut nga sëmundjet, qëndrueshmëri të përmirësuar dhe shumë më tepër. Mirëpo, nga aktivitetet fizike nuk përfiton vetëm trupi, ushtrimet ndikojnë edhe në gjendjen tonë mendore dhe psikologjike. Në kushte shtëpie të…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në ceremoninë e 58-të të çmimeve Oscar me 24 Mars 1986 Lionel Richie fitoi çmimin ‘Oscar’ për këngën “Say You, Say Me” si kënga më e mirë origjinale nga filmi ‘White Nights’. Me 24 Mars të vitit 1965 Bob Dylan lansoi albumin e tij të 5-të ‘Bringing It All Back Home’. Me këtë album artisti…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në vitin 2002, në ceremoninë e 75-të të çmimeve OSCAR, Eminem bëhet reperi i parë që merr çmimin ‘OSCAR’, për këngën “Lose Yourself”, që ishte pjesë e filmit të tij autobiografik ‘8 Mile’. Ai fitoi çmimin për këngën më të mirë origjinale. Eminem nuk shkoi fare në ceremoni, me arsyetimin se ai nuk kishte shanse…

Details