Egypt fillojnë turneun Evropian në Rockuzinë

Këtë të Mërkure, me datën 19 Shtator, rock/blues grupi i njohur Egypt nga Britania do të performojë në Rockuzinë, njëra nga rock baret më ekskluzive në Kosovë. Menaxheri i rock barit ‘Rockuzinë’, Fisnik Bekolli, i cili çdo ditë kujdeset që të ketë risi për adhuruesit e rock muzikës në këtë braserie, në një prononcim për…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare për Ruajtjen e Shtresës së Ozonit’

Dita Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Ruajtjen e Shtresës së Ozonit festohet çdo vit në datë 16 Shtator,  duke përkujtuar nënshkrimin e Protokollit të Montrealit të vitit 1987 mbi substancat që rrënojnë shtresën e ozonit. Pikërisht për këtë ditë organizohen dhe përkrahen aktivitete të ndryshme, të cilat ndihmojnë në krijimin e ndërgjegjësimit  mbi temat…

Details

Rrugëtimi botëror i shfaqjes “Aktori në kuti” i Mentor Zymberajt

Megjithëse tashmë kanë kaluar 10 vite nga prezantimi i parë i shfaqjes “Aktori në kuti”, fabula e saj dhe interpretimi i aktorit të dëshmuar Mentor Zymberaj, vazhdojnë të vlerësohen nga dashamirët e teatrit kudo në botë. Pritje madhështore kësaj shfaqjeje iu bë edhe në Teatrin” The Playground Theatre”, që u mbajt mbrëmë (13.09.18) në Londër.…

Details

“Letërsia lëvizëse” vjen në qytetin tënd!

Instituti për Studime në Shoqëri dhe Kulturë “Alter Habitus”, ka filluar organizimin e edicionit të parë të “Letërsisë Lëvizëse”, për nder të shkrimtarëve Fehime Selimi, Shpresa Vinca Tuda dhe Mirko Gashi. Ngjarja e parë letrare e këtij edicioni u mbajt më 11 shtator, në komunën e Istogut, ku u diskutua për letërsinë e shkrimtares Fehime…

Details

Nesër shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Demokracisë’

15 shtatori në kalendarin e Kombeve të Bashkuara, i është rezervuar ‘Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë’. Hulumtuesja në Institutin Demokratik të Kosovës, Agnesa Haxhiu, lidhur me këtë ditë për Radio KFOR-in u shpreh:   “Ne duhet që çdo ditë të tregojmë që na nevojitet demokracia dhe duhet që të avancojmë në proceset dekmokratike. Është mirë që…

Details

‘Let’s Dance’ kthehet përsëri!

Ngjarja vjetore për mbledhjen e fondeve në shërbim të nënave dhe fëmijëve ‘ Let’s Dance 2018’, so të mbahet më datën 1 Nëntor, në “Sheshin 21”, duke filluar nga ora 20:00. Për të katërtin vit me radhë “Let’s Dance për Nënat dhe Fëmijët”, ofron muzikë fantastike, ushqim të mirë, pije dhe mbi të gjitha shoqërim…

Details

Ëmbëlsohu sot në ‘Ditën Ndërkombëtare të Çokollatës’

Sot festohet ‘Dita Ndërkombëtare e Çokollatës’, e cila cilësohet si një nga ushqimet më të preferuara në botë. Ky ushqim magjik është konsumuar nga njerëzit që nga viti 1900 para erës sonë, është ushqim i qytetërimeve dhe kulturës së Aztec dhe Mayan. Me Revolucionin Industrial, evropianët çokollatën e kombinuan me qumësht dhe sheqer, ku edhe…

Details

Filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit, premierë botërore në Gjermani

Regjisori i filmit “Kthimi”, Kastriot Abdyli, së fundmi ka marrë një lajm shumë të rëndësishëm për krijimtarinë e tij artistike, meqenëse do të jetë në konkurrencë zyrtare në “Oldenburg International Film Festival” në Gjermani, i cili mbahet nga data 12-16 shtator. Ky film do të shfaqet me 13 shtator në orën 19:00 si dhe me…

Details