Përhapja e ndërgjegjësimit për sëmundjen e anemisë drapërore, mund të shpëtojë jetë

E shënuar më 19 qershor të çdo viti ‘Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Qelizat Drapër’, synon të shtojë njohuritë rreth sëmundjes anemike të qelizave drapër dhe sfidave me të cilat përballen pacientët me këtë sëmundje, por edhe familjet dhe kujdestarët e tyre. Sëmundja e qelizave drapërore (SCD) është një çrregullim i trashëguar i gjakut, që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 19 qershor, të vitit 2006, këngëtarja Taylor Swift publikoi këngën e saj debutuese “Tim McGraw”. Kënga arriti që të klasifikohet edhe ne top listën muzikore amerikane, Billboard Hot 100. – Në datën e sotme, të vitit 2010, kënga ‘California Gurls’ e interpretuar nga Katy Perry, arriti në pozitën e parë të këngëve…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji e fillojmë më kompaninë Apple, ku iPhone po shitet në treg me çmime të ndryshme, varësisht vendit. Turqia është bërë tashmë vendi më i shtrenjtë për të blerë një telefon të tillë, pasi ju duhet të harxhoni dyfishin e çmimit. Si rezultat, iPhone 14 Pro Max me 1 TB hapësirë ruajtëse,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 18 qershor, të vitit 2016, këngëtarja Adele, mori çmimin kantautorja e vitit, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve prestigjioze ‘Ivor Novello’, të cilat shpërblejnë artistët për arritje në shkrimin e këngëve. Këngëtarja u nderua si kantautore e teksteve për albumin e saj të titulluar ‘25’. – Sot feston ditëlindjen këngëtari Paul McCartney, i…

Details

Ngrohet qershori me më shumë filma premierë

Filmdashës, bëhuni gati për një gamë të gjerë filmash, secili më interesant se tjetri, të gjithë me protagonistë të mrekullueshëm, fantastik në interpretimet e tyre. Në listën e mëposhtme, do të gjeni titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘Black Lotus’ – Data e publikimit: 19 qershor Filmi ‘I Am T-Rex’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 17 qershor, të vitit 2022, këngëtarja Kate Bush arriti në vendin e parë, në listën e këngëve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën ‘Running Up That Hill’. Fillimisht e lansuar në 1985, kënga shijoi një jetë të re përsëri në top listat botërore, pasi u shfaq në filmin fantastiko-shkencor…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Muzika është një formë e shprehjes artistike dhe kreative, ku përmes melodisë, tekstit dhe ritmit, artistët shprehin ndjenjat, mendimet dhe emocionet e tyre. Këtë fund javë, fonoteka e Radio KFOR-it është pasuruar me shumë këngë të reja, të zhanreve të ndryshme. Më poshtë lajmit i kemi listuar disa nga këto premiera, të cilat mund ti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 16 qershor, të vitit 1990, pop rock dueti Roxette, qëndruan për 2 javë në pozitën e parë në krye të top listave Amerikane, me këngën ‘It Must Have Been Love’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Pretty Woman’. – Në datën e sotme, të vitit 1972, këngëtari David Bowie, publikoi albumin…

Details

KFOR-i organizoi Forum për Dhunën në Familje

Ditën e djeshme (14.06.23), misioni paqeruajtës i KFOR-it në Kosovë, ka mbajtur Forum për Dhunën në Familje, që erdhi si bashkëpunim i Zyrës Këshilluese Gjinore të KFOR-it, në bashkëpunim me OSBE-në dhe EULEX-in, në Kosovë. I pranishëm në këtë Forum, ishte edhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it (COS), Gjeneral Brigade John Bozicevic, i…

Details