Rinia duhet të mësohen se si t’i bëjnë gjërat vet, e jo si ju thonë!

Nga dita e nesërme (28.11.18), për tri ditë me radhë, OJQ-ja “Lëvizja Koha” organizon projektin edukativo-arsimor, “Panairi i Shkencës dhe Kulturës 2018”. Hapja ceremoniale e Panairit do të mbahet nesër, në orën 11:00 në palestrën sportive “Jeton Tërstena TOTA”, në Vushtrri. Për të mësuar më shumë rreth aktivitetit në fjalë, Radio KFOR-i kontaktoi, liderin e…

Details

Festa e shkrimtarëve ‘Hijet e Bardha’

Me qëllim që shoqëria të ketë një vend ku do të largonte lodhjen e akumuluar gjatë tërë vitit, e të largojnë mendimet e lodhshme, të ndjejnë qetësinë dhe festat e fundivitit, Galeria “Qahili” në bashkëpunim me organizatën ETEA, sjellin ngjarjen kulturore Festa e Shkrimtarëve përmes “Hijeve të Bardha”. “Hijet e Bardha” do të fillojë më…

Details

Sfidat, vlerësimet dhe nevojat në arsimin e lartë në Kosovë

Sfidat në arsimin e lartë mbeten shqetësuese për komunitetin akademik dhe studentët në Kosovë. ‘Komiteti për Arsim, Art dhe Dizajn’ dhe Programi ‘Transformational Leadership’ organizojnë një diskutim dhe prezantim të hulumtimit mbi sfidat e arsimit të lartë në Kosovë sot (26.11.2019) duke filluar nga ora 16:00 në ambientet e ‘Universitetit të Prishtinës’ në Institutin e…

Details

Së bashku, le të ndalojmë dhunën ndaj vajzave dhe grave!

Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë – PEN, organizon aktivitetetet “Përfshirja e Burrave në Atësi” dhe “Burrat dhe djemtë si partnerë në promovimin e barazisë gjinore dhe parandalimin e dhunës dhe ekstremizmit tek të rinjtë në Ballkan”. Për ti shqyrtuar këto tema e njëherësh edhe për ti ndarë eksperiencat në profesionet e tyre, do të bisedojnë: Kapitene,…

Details

Thirrje artistëve për propozime në fushën e drejtësisë sociale përmes artit

Programi për Studime Gjinore dhe Hulumtime në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, në bashkëpunim me Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë dhe Qendrën “Seldom Heard Voices” nga Universiteti Bournemouth, kanë shpallur “Thirrjen e Hapur për propozime, për një prodhim bashkëpunues të veprave të artit, duke adresuar më gjerë temën e drejtësisë sociale në kuadër…

Details

“Jusuf Gërvalla”, këtë të premte ia dedikon fëmijëve

  E premtja (23.11.18) e kësaj jave i është dedikuar fëmijëve në kinemanë e qytetit të Pejës, “Jusuf Gërvalla”. Me fillim nga ora 16:30,  Anibar do të shfaqë një program dedikuar fëmijëve. Koordinatorja e projekteve në Anibar, Arlinda Kastrati në një prononcim për Radio KFOR-in ka ftuar të gjithë fëmijët që të jenë prezent, në…

Details

21 Nëntori – Dita Botërore e Televizionit

Televizioni është një gur themel i demokracisë dhe një shtyllë e lirisë së shprehjes dhe diversitetit kulturor. Në dhjetor të vitit 1996 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, shpalli datë 21 Nëntor, si Ditën Botërore të Televizionit, në përkujtim të datës në të cilën u mbajt edhe Forumi i Parë i Televizionit Botëror, në…

Details