Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 20 mars, të vitit 1991, këngëtari Michael Jackson, nënshkroi një kontratë prej 1 miliardë dollarësh me kompaninë ‘Sony’, që njihet edhe si marrëveshja më e shtrenjtë në historinë e kontratave muzikore. – Në po këtë datë, të vitit 2017, këngëtari Ed Sheeran ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në…

Details

Një arsye më shumë, për të qenë sot të lumtur

‘Dita Ndërkombëtare e Lumturisë’ është një festë vjetore e cila u themelua nga Kombet e Bashkuara më 20 mars, të vitit 2011. Kjo ditë jep një shans për të gjithë, që të ndërmarrin hapa për ta bërë jetën e tyre dhe të tjerëve edhe më të lumtur. Stresi, pakënaqësia, shqetësimet dhe frika e punës së…

Details

Të rejat javore në teknologji

Mbikëqyrjen prindërore që e kishte paralajmëruar qysh vitin e shkuar Instagram, vetëm këtë javë ka njoftuar që ka hedhur hapat e parë për ta aplikuar atë. Është kompania amë Meta, e cila prezantoi mbikëqyrjen prindërore në Instagram, ku kontrollet do të shfaqen në hapësirën e re “Family Center”, ku prindërit mund të vendosin limite kohore…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 19 mars, të vitit 2015, këngëtari Ed Sheeran, arriti dy milion shitje të kopjeve të albumit të tij të dytë, të titulluar ‘X’, në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm nëntë muaj pas publikimit. Ai u bë artisti i pestë që e arriti këtë sukses gjatë 10 viteve të fundit, pasuar nga Adele, Emeli Sande,…

Details

Filmat premierë që do të publikohen së shpejti

Muaji mars vazhdon t’i befasoj adhuruesit e filmave, me përmbajtje interesante zhanre filmash e me aktorë fantastik. Ndër filmat që ju presin në ditët e ardhshme të këtij muaji janë:   Filmi ‘Love Like the Falling P…’ – Data e publikimit: 24 mars Filmi ‘7 Days’ – Data e publikimit: 25 mars Filmi ‘Immortal Soul’…

Details

Vazhdon tutje loja e madhe shpërblyese në Radio K4

Radio KFOR-i dhe Revista 4You po e vazhdojnë lojën e madhe shpërblyese, e cila është tërësisht online. Rregullat e pjesëmarrjes në lojën shpërblyese, pyetjet dhe përgjigjet i gjeni në postimet tona në rrjetet sociale, në faqen e internetit, por edhe duke dëgjuar Radio KFOR-in. Nëse na ndiqni dhe na dëgjoni rregullisht, besojmë se edhe ju…

Details

Gjumë cilësor, për mendje të shëndoshë

“Gjumë cilësor, mendje e shëndoshë, botë e lumtur”, ky është slogani me të cilin shënohet këtë vit “Dita Botërore e Gjumit”, për të cilën është ndarë edhe data e sotme, 18 marsi. Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin fizik dhe atë psikologjik, është tejet i nevojshëm për funksionimin normal të organizmit. ‘Një gjumë i…

Details

Vazhdon tutje kampanja e Radio KFOR-it ‘Bashkëpunimi medial’, kësaj radhe me ‘Glam Radio’

Kampanja “Bashkëpunimi medial”, sot u realizua me tre mysafirë, zëra të njohur në Kosovë, drejtorin e ‘Glam Radio’ dhe njëherit moderatorin e famshëm z. Gent Efendia, moderatore znj. Fiona Xhema-Troshupa dhe drejtorin e teknikës dhe njëherit moderatorin z. Arsim Limani. Shkëmbimi i momenteve profesionale, argëtuese e pa lënë anash edhe batutat të cilat u kanë…

Details

Shënohet sot “Dita e Shën Patrikut”

Siç rezulton, festa kombëtare e Irlandës, Dita e Shën Patrikut, festohet sot me 17 mars, sepse në atë ditë, supozohet se vdiq vetë Shën Patriku. Ishte ky njeriu që solli krishterimin në Irlandë dhe besohet të ketë vdekur në fshatin e vogël të Saulit, në vitin 461 pas Krishtit, jo shumë larg qytetit Downpatrick në…

Details