Shënohet sot “Dita Botërore e Popullsisë”

Mbipopullimi është një shqetësim kritik, pasi burimet e botës po përdoren me një ritëm të paqëndrueshëm. Përveç kësaj, nevoja për të garantuar që gratë të kenë akses në planifikimin familjar, barazinë gjinore dhe në kujdesin shëndetësor, kanë bërë që 11 korriku të shënohet si “Dita Botërore e Popullsisë”, e organizuar nga Kombet e Bashkuara. Tema…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 11 korrik, të vitit 1999, Ricky Martin filloi një garë tre javore, duke qëndruar në pozitën e parë, në tabelën e këngëve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën ‘Livin’ La Vida Loca’. Në SHBA, kënga në fjalë, qëndroi në pozitën e parë, për 5 javë rresht. – Në po këtë…

Details

Edhe këtë javë ju presin super filma

Java që po vjen do të jetë jashtëzakonisht e pasur me premiera filmash, të cilët përmbajnë histori tejet interesante, të portretizuara nga aktorë të mrekullueshëm. Është e gjatë lista e tyre, të cilën ne e sjellim në vijim: Filmi ‘The Bob’s Burgers Movie’ – Data e publikimit: 12 korrik Filmi ‘Bezos’ – Data e publikimit:…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 10 korrik, të vitit 1961, këngëtari i mirënjohur, Bobby Lewis, filloi një garë shtatë javore, duke u renditur në vendin e parë, në tabelën e këngëve amerikane, me këngën ‘Tossin and Turnin’. Ishte pikërisht kjo këngë që qëndroi më së gjati në vendin e parë në ‘Billboard’, përgjatë vitit 1961. – Në këtë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 9 korrik, të vitit 1983, grupi The Police, filluan një garë tetë javore, duke u pozicionuar në vendin e parë në tabelën e këngëve më të dëgjuara amerikane, me këngën ‘Every Breath You Take’, dhe gjithashtu arritën që të klasifikohen në vendin e parë edhe top listat muzikore, në Mbretërinë e Bashkuar. –…

Details

“Doktorim”, urë lidhëse në mes të pacientit dhe doktorit

Dëshira për të kontribuuar në komunitet dhe nevoja personale për të gjetur më lehtë e shpejtë doktor, ka bërë që Vildan Bina të zhvillojë dhe të sjellë në treg aplikacionin “Doktorim”. Z.Bina i cili ka studiuar për Shkenca Kompjuterike dhe Inxhinieri, dhe njëherit është kryeshef ekzekutiv  i kompanisë “Sidora”, në një intervistë për Radio KFOR-in…

Details

Ushqim aq i shijshëm, sa që ka edhe ditën e vet

Një nga ushqimet më të njohura dhe më të shijshme në botë, konsiderohen edhe qebapët. Ky ushqim me origjinë nga vendet arabe, përbëhet nga mishi i bluar, i mbështjellë me pak përbërës dhe me erëza të ndryshme. Ky ushqim tradicional edhe tek ne, konsumohej fillimisht në Lindjen e Mesme, pastaj në Turqi dhe tashmë është…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Muzikë më e mirë në vend, transmetim 24/7, ky është Radio KFOR që vazhdon të sjellë tek ju këngët më të reja nga artistë vendor dhe ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur disa nga këngët të cilat u lansuan së fundmi: Burna Boy Ft.Ed Sheeran – For…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 8 korrik, të vitit 1966, bendi The Beatles, publikuan EP-in me 4 këngë, të titulluar, ‘Nowhere Man’, e cila përfshinte: ‘Drive My Car’, ‘Michelle’ dhe ‘You Won’t See Me’. Të katër këngët e mini-albumit janë marrë nga albumi i gjashtë i tyre, “Rubber Soul”. – Në po këtë datë, por të vitit 1973,…

Details

Fakte interesante!

Nëse doni të argëtoheni dhe të mësoni më shumë fakte interesante dhe të çuditshme që janë të vërteta në botën tonë, Radio KFOR-i sjell tek ju disa nga më interesantet prej tyre: – Shteti që konsumon më së shumti bukë në botë, është Turqia. Llogaritjet tregojnë se mesatarja e çdo personi në përdorimin e bukës,…

Details