CIMIC-u bashkë me Prishtina Dog Shelter, përuruan një strehimore të qenve endacak

Ekipi Ushtarak dhe Civil (CIMIC) i KFOR-it me datën (30.01.24), përuruar në Graçanicë një strehimore të re Prishtina Dog Shelter, për qentë endacak. Për t’ju siguruar shtëpi të përhershme qenve endacak, përfaqësuesit e CIMIC-ut së bashku me Prishtina Dog Shelter, nënshkruan një memorandum bashkëpunimi për rinovimin e strehimores së qenve. Hapjen e ceremonisë e bëri…

Details

Premierat e filmave që filmdashësit i presin me padurim gjatë 2024-ës

Nga pjesa e dytë e adaptimit të romanit fantastiko-shkencor ‘Dune’, e deri te komedia e filmit  ‘Deadpool 3’, pastaj filmi ‘Gladiator’, filmdashësit sivjet presin kryesisht vazhdime të hit-filmave nga Hollywood-i. Kompania e njohur amerikane e shpërndarjes së biletave të filmit Fandango, ka publikuar një listë të filmave të cilët priten të publikohen në vitin 2024.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 1 shkurt, të vitit 2010, mbi 80 artistë u mblodhën për të regjistruar në versionin e ri, këngën “We Are The World”. Të nesërmen, edhe motra e Michael Jackson, Janet Jackson regjistroi versionin e saj të pjesës së Michael Jackson në këngën “We Are The World”. Kjo këngë u interpretua për herë të…

Details

Sonte luhen dy ndeshje në La Liga

Ndeshja e cila do të hapë mbrëmjen e sotme (31.01.24), që do të jetë e vlefshme për xhiron e 22-të në La Liga, është ndërmjet Barcelonës dhe Osasuna’s.  Kjo ndeshje do të zhvillohet në stadiumin olimpik “Lluis Companys”, duke filluar nga ora 19:00. Vlen të përmendim se Skuadra e Xavit, renditet në vendin e katërt…

Details

Frymëzoni zemrën tuaj me art

“Gjërat e mëdha realizohen nga një sërë gjërash të vogla e të bashkuara”,  kështu ka thënë piktori Vincent Van Gogh, i cili është ndër figurat më të njohura dhe më me ndikim në historinë e artit perëndimor. E të bërit art, është ndjenja që mund ta përshkoi secilin prej nesh, tek e fundit jo të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 31 janar, të vitit 2010, Beyonce bëri histori në karrierën e saj muzikore, duke fituar 6 çmime “Grammy”, çmimet për: Song Of The Year, Best Female Pop Vocal Performance, Best Female R&B Vocal Performance, Best Traditional R&B Vocal Performance, Best R&B Song dhe Best Contemporary R&B Album. – Më 31 janar, të vitit…

Details

Ciceroni kulturor

Në ditët e fundit të janarit dhe ditët e para të shkurtit, vendi ynë do të jetë nikoqir i shumë ngjarjeve kulturore, ku të gjithë ne, mund ti ndjekim nga afër e Radio KFOR-i ju sjellë disa nga këto ngjarje kulturore: – Nesër, më 31 janar, nga ora 19:00, në kuadër të projektit “Stories We…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 30 janar, të vitit 1969, The Beatles bënë paraqitjen e tyre të fundit publike si grup. Performanca e tyre e titulluar “Get Back”, u filmua për filmin “Let It Be”. – Me 30 janar, të vitit 1956, Elvis Presley filloi të regjistrojë albumin e tij të parë, në RCA Studio Records, në New…

Details

Siguria kibernetike vazhdon të jetë sfiduese

Me shumë gjasë keni dëgjuar për “kërcënimet kibernetike” dhe për rreziqet e shumta që mund të sjellë ekspozimi i secilit nga ne në rrjete sociale, duke komprometuar privatësinë tonë. Prandaj ekspertët e fushës përkatëse, nënvizojnë që në botën e sotme kibernetike, askush nuk është i sigurt. Kërcënimi kibernetik është mundësia e një përpjekjeje keqdashëse, përmes…

Details