Të rejat javore në teknologji

Edhe java që e kemi lënë pas, ka qenë e ‘stërngarkuar’ me lajme teknologjike. E fillojmë me Apple, e cila pritet që të realizojë atë që kompanitë tjera të telefonave të mençur pritet ta realizojnë tek në vitin 2022.  Brenda pak javësh, Apple do të prezantojë gjeneratën e re të telefonave inteligjentë, iPhone 13, për…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë’

Fillimi i muajit shtator shënon edhe një ditë humane, atë të solidaritetit dhe ndihmës për njëri-tjetrin. Në vitin 2012 për nder të punës bamirëse dhe kontributit madhështor të Shën Nënë Terezës ‘Kombet e Bashkuara’, zyrtarisht vendosën që datën e sotme, 5 shtatorin, të shpallin si ‘Ditë Botërore të Bamirësisë’. Në këtë ditë, reflektojmë mbi krijimin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1946, kishte lindur këngëtari, producenti dhe protagonisti i bendit të famshëm ‘Queen’ Freddie Mercury, në ishullin Zanzibar në  Afrikë. Freddie Mercury konsiderohet si një nga artistët më të famshëm të të gjitha kohërave. Kënga i tij si pjesë e grupit ‘Queen’, “Bohemian Rhapsody”, është pjesë e librit të rekordeve …

Details

Dita e parë e shkollës, një fillim i ri

Dita e parë mësimore, për nxënësit dhe mësuesit mbetet ndër ditët më të  rëndësishme, sidomos për gjeneratën që regjistrohen për herë të parë në shkollë. Kjo ditë edhe pse konsiderohet një ditë feste, gjithashtu është fillim i një kapitulli të ri për gjeneratat e reja, prandaj duhet të kemi kujdes të veçantë ndaj tyre, që…

Details

FILMAT PREMIERË, TË JAVËS SË ARDHSHME

Edhe java e ardhshme do të jetë përplot me filma të bukur, të cilët keni mundësi t’i shikoni përgjatë ditëve të ardhshme, titujt dhe datat e publikimit të të cilëve, mund t’i kuptoni në vijim: Countdown: Inspiration4 Mission to Space  –  6 Shtator Octonauts: Above & Beyond On the Verge –  7 Shtator Firedrake the…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, 4 shtator, feston ditëlindjen këngëtarja, kantautorja dhe aktorja e famshme Beyonce, e lindur në vitin 1981, në Texas. Gjatë karrierës së saj, ajo ka shitur rreth 100 milionë içizime, si artiste solo dhe 60 milionë inçizime me grupin ‘Destiny’s Child’. Beyonce, ka fituar 22 çmime Grammy dhe është këngëtarja më e nominuar në…

Details

Disponohu 24/7, me Radio K4-in

Radio KFOR-i po vazhdon t’ju argëtojë dhe t’ju informojë edhe në sezonin verë / dimër 2021. Hitet e fundit të muzikës vendase dhe botërore, shumë tema interesante dhe në përgjithësi, përmbajtje që nuk mund t’i gjeni askund tjetër. Ne fillojmë çdo ditë pune me (Mëngjesi me ty) prej orës 07:00 – 10:00, ku moderatorët e…

Details

Hite dhe këngë të reja të dëgjuara në Radio KFOR

Pa dyshim që Radio KFOR-i edhe më tutje mbetet burimi i pa zëvendësueshëm për zbulimin dhe transmetimin e këngëve të reja, si dhe një nga mediumet më të pëlqyera nga dëgjuesit edhe sa i përket hiteve vendore si dhe atyre botërore. Për të mbajtur këtë nivel profesional, Radio KFOR përcjellë të gjitha platformat, në gjuhë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 3 shtator, të vitit 2006, Justin Timberlake në bashkëpunim me ‘Timbaland’ ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e tyre ‘SexyBack’. Me këtë këngë ata fituan edhe çmimin ‘Grammy’ për vallëzimin më të mirë, në vitin 2007. – Në këtë datë, të vitit 2008…

Details

Udhëtimi me taksi në kohë pandemie

Meqenëse situata epidemiologjike në Kosovë, sa vjen e rëndohet, prej 30 gushtit Qeveria e vendit ka ashpërsuar masat për parandalimin e përhapjes së mëtutjeshme të variantit Delta të Covid-19, i cili është dominant në vend dhe përhapet shumë më shpejt se variant paraprak. Përveç masave të tjera që tashmë kanë nisur së zbatuari, operatorët e…

Details