Masat për parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal

‘Instituti i Shëndetësisë Publike’ në Kosovë ka bërë të ditur se aktualisht situata epidemiologjike është nën kontroll sa i përket gripit sezonal, duke sjellur masat parandaluese për të gjithë qytetarët në Kosovë: Të evitohen sa është e mundur kontaktet e afërta me individë të sëmurë. Personat e sëmurë të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që…

Details

Në Pejë ndërtohet shtatorja e Majlinda Kelmendit

Këtë të premte, më 28 shkurt qyteti i Pejës do të zbukurohet me shtatoren e asaj që me të drejtë po kondsiderohet legjendë. Është fjala për xhudisten Majlinda Kelmendin, shtatorja e së cilës do të përurohet me një ceremoni të veçantë. Detajet, se si ka ardhur deri tek ndërimi i një shtatoreje për Majlinda Kelmendin,…

Details

Në ‘Kino ARMATA’ nga sot fillon “Animation Shorts 101”

Duke flluar nga sot, 25 shkurt, ‘Kino ARMATA’ e nisë edicionin e parë të “Animation Shorts 101”. Në kuadër të “Animation Shorts 101”, do të shfaqen 7 filmave të animuar, të metrazhit të shkurtër, që vijnë nga‘Kino ARMATA’ në bashkëpunim me Alliance Française de Pristina, Ambasadën e Francës në Kosovë dhe IF Cinema. Lista e…

Details

Liga e Kampionëve rikthehet sonte me dy ndeshje

Sonte (25.02.20) do të luhen dy ndeshje, ajo ndërmjet Chelsea që në shtëpi presin Bayern Munich dhe ajo ndërmjet Napoli dhe Barcelonës. Chelsea do ta presë Bayern Munichun në Stamford Bridge, në kuadër të 1/8-së të finales në Ligën e Kampionëve. Të dy skuadrat do të kërkojnë një fillim të mbarë në kuadër të fazës…

Details

Gripi sezonal në Kosovë kalon shifrën 5.500 raste

‘Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës’ gjatë tërë vitit bën mbikëqyrjen permanente të influencës sezonale me intensifikim të aktiviteteve gjatë sezonës dimërore. Ky institut ka bërë të ditur se deri në javën e kaluar janë raportuar 5.520 raste me sëmundje të ngjashme me gripin, prej tyre 409 raste janë me infeksion respirator akut dhe…

Details

Hapet ekspozita “Infrared Exhibition: Additions”

Sot (25.02.20) dhe pasneser (27.02.20) në Fondacionin “Shtatëmbëdhjetë”, do të mbahet ekspozita “Infrared Exhibition: Additions” me kuratore Blerta Hoçia dhe me artistë: Renea Begolli, Endrit Jashanica, Arrita Katona, Blertë Hashani, Zana Begolli dhe Blend Bytyqi. Kjo ekspozitë përmes rezidencave artistike ka për qëllim që të krijoj një dialog publik mbi çështje të caktuara, duke kontribuar…

Details