ARMATA shfaqë sonte dokumentarët “Kope“ dhe “N’Agim”

Kino ARMATA, po vazhdon të ketë aktivitete të shumta, të cilat po e pasurojnë jetën kulturore të Prishtinës. Sonte me fillim nga ora 20:00 do të shfaqen dy dokumentarë: “Kope“ dhe “N’Agim”. “Kope” paraqet pjesët e jetës së përditshme të fermerëve që jetojnë me kopetë e deleve në malet e Sharrit, ndërsa “N’Agim”sjellë rrugëtimin e…

Details

Mbahet konferenca për të rinj ‘Leap in Prishtina’

Sot (12.03.19) në orën 09:30 ka filluar konferenca ndërkombëtare ‘Learn Engage Act Progress – LEAPin Prishtina’, e cila do të përfundoj në orën 16:00. Kjo konferencë ka në fokus inovacionin, IT dhe teknologjitë moderne, sipërmarrjen, zhvillimin e karrierës dhe tregimet motivuese që stimulojnë lidershipin dhe suksesin. LEAPin Prishtina sjell energjinë dhe vizionin e Samitit LEAP,…

Details

Pesë herë Kampione e Kosovës në KBF Prishtina, Irma Konjusha: Me disiplinë dhe punë arrihet çdo gjë

Emisioni i pasdites “Macchiato Lounge”, në Radio KFOR,  sot (12.03.19) u nderua me prezencën e musafirëve, kapitenen e Klubit Basketbollistik për Femra Prishtina dhe njëherit pesë herë fituese e titullit – Lojtarja më e mirë e vitit në Kosovë, Irma Konjusha  si dhe trajnerin e KBF Prishtina, Fidan Shatri. Moderatori i Radio KFOR-it, Artan Syla,…

Details

Nis së shpejti turniri i Ping-Pongut

Në këtë epokë teknologjike, ku telefonët e mençur po na e rrëmbëjne shumicën e kohës, më shumë se çdo gjë tjetër, na nevojiten më shumë aktivitetet sportive. Një i tillë është edhe aktiviteti i ditës së nesërme (13.03.19), që do të mbahet në qendrën “Termokiss”, në Prishtinë, nga ora 20:00. Admiruesit e sportit të ping-pongut,…

Details

Thirrje për aplikim në fushën artit nga Serbia e Kosova

‘Serbia and Kosovo – Intercultural Icebreakers’, është programi i radhës ndërkulturor në mes të Kosovës dhe Serbisë, që vjen nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, në Serbi. Programi i cili do të mbledhë 16 të rinj nga Kosova dhe Serbia, kësaj radhe fton rininë artdashëse që ti bashkohen projekteve për kulturë dhe…

Details

‘Dita e Kasandrës’, vjen si vetëdijësim për mbrojtjen e arinjve

‘Bear Sanctuary Prishtina’ dhe ‘Thesaret e Natyrës’, me datën 23 mars organizojnë shënimin e ‘Ditës së Kasadrës’, përmes aktivtetit “Ecja për Kasandrën”, që tashmë është bërë tradicionale. Ky aktivitet vjen për arushën Kasandra, që u gjetë e braktisur në mars të vitit 2013 diku në oborrin e një restauranti të mbyllur, në fshatin Duhle të…

Details

Teatri Dodona mirëpret shfaqjen” Komedi e kuqe”

Këtë të martë të 12 marsit, dashamirët e teatrit do të kenë rastin që të shohin shfaqjen “Komedi e kuqe”, të Albana Mujës, me regji të Kreshnike Osmanit, që jepet në Teatrin “Dodona”, në Prishtinë. “Komedi  e kuqe” synon të provokoj shikuesin me një temë e cila trajton një perjudhë jete të një çifti, Agimes…

Details