Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 23 shkurt në vitin 2000, Santana fitoi 8 çmime ‘Grammy’, duke kaluar Michael Jacskon që mbante rekordin e çmimeve të fituara për një natë. Në këtë datë të  vitit 2003, këngëtarja Norah Jones fitoi pesë çmime ‘Grammy’, për të cilat ishte nominuar, përfshirë këngën më të mirë të vitit për këngën: ‘Don’t know why’…

Details

Kujdes nga minat!

Fatkeqësitë e minave mund të eliminohen vetëm nëse të gjithë bashkëpunojnë me Policinë e Kosovës. Nëse shihni ndonjë minë apo objekt të dyshimtë, telefononi menjëherë Policinë e Kosovës, në numrin 192.

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 22 shkurt të vitit 2001, fituesit në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Grammy përfshinin bendin U2, me çmimin për këngën e vitit me ‘Beautiful Day’. Steely Dan fitoi albumin e vitit për ‘Two Against Nature’, Eminem fitoi çmimin për albumin më të mirë Rap. Sot feston ditëlindjen këngëtari i famshëm James Blunt i lindur…

Details

“Comedy Night” – natë e shfaqjes së filmit ‘Jackass Forever’ dhe e shumë shpërblimeve në Cineplexx

Kinemaja më  e madhe në vend po vazhdon që të sjell premiera botërore dhe të befasojë audiencën edhe me shpërblime. Më 24 shkurt, me rastin e  shfaqjes së premierës së super-komedisë ‘Jackass Forever’, Cineplexx organizon edhe ngjarjen “Comedy Night” në kuadër të së cilës do të ketë shpërblime për gratë dhe burrat. “Comedy Night” do…

Details

Gjuha jonë sa e mirë, sa e ëmbël, sa e gjerë, sa e lehtë, sa e dëlirë, sa e bukur, sa e vlerë…

Gjuhët janë instrumentet më të fuqishme të ruajtjes dhe zhvillimit të trashëgimisë sonë, kulturës dhe diversitetit gjuhësor në botë. Ideja për të shënuar ‘Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare’, ishte iniciativë e shtetit të Bangladeshit, për tu miratuar pastaj në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në 1999 , ndërsa në gjithë botën shënohet që nga viti…

Details

Harxho më pak, paguaj më pak energji elektrike

Të gjithë mund të zgjedhim ta përdorim me zgjuarsi energjinë elektrike, ngase sikurse kursimi, edhe përdorimi i mirë i saj, na sjellin dobi. Radio KFOR-i, këtë radhë ka kontaktuar znj. Ardita Hoxha, e cila drejton një kopsht fëmijësh në Prishtinë dhe na tregon se si arrinë të menaxhoj përmbushjen e kërkesave të fëmijëve dhe shfrytëzimin…

Details

Të rejat javore në teknologji

Samsung ka plane të mëdha për serinë e ardhshme të telefonave të mençur. Seria e fundit, ‘Galaxy S22 Ultra’ erdhi me stilolapsin inteligjent ‘S Pen’, e ky nuk do të mbetet ekskluziv vetëm për ‘S22 Ultra’. Telefoni i ri, i cili pritet të quhet ‘Galaxy Z Fold4’ do të mbështesë ‘S Pen’ dhe kjo, shpreson…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 20 Janar të vitit 1968, John Fred dhe Bendi Playboy ishin pjesë e top listës së kēngëve më të mira ‘One Hit Wonders’, me këngën ‘Judy In Disguise’. Kënga u frymëzua nga hiti i  The Beatles ‘Lucy In The Sky’. Ndëraq në vitin 1983, bendi Def Leppard publikoi albumin e tretë ‘Pyromania’, ku kitarist…

Details