‘Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve’, fëmijët e festojnë në shtëpitë e tyre

‘Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve – 1 Qershori’, këtë vit e gjen botën në një gjendje jo të favorshme për më të vegjlit për shkak të pandemisë, të cilët këtë ditë kryesisht e festojnë përmes aktiviteteve të ndryshme kulturore, këndojnë, festojnë, vallëzojnë dhe dëfrehen me njëri tjetrin në ambiente të hapura. Megjithatë, duke shfrytëzuar imagjinatën dhe kreativitetin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 1 Qershor, të vitit 2016, këngëtari Ed Sheeran, u vlerësua si artisti më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar për vitin 2015, duke kryesuar grafikun e kompanisë muzikore ‘Phonographic Performance’. Ndër këngët më të dëgjuara në atë kohë ishin edhe ‘Uptown Funk’, nga Mark Ronson dhe kënga ‘Love me like…

Details

Mesazhe motivuese nga artistët botërorë

Në situatën nëpër të cilën po kalon i gjithë planeti ynë, më së shumti kemi nevojë për pozitivitet, për pak motivim nga artistët tanë më të dashur, shumë nga të cilët ishin aktiv gjatë kësaj kohe të pandemisë, secili në formën e tij. Mirëpo, përveç që ishin aktiv, me mijëra artistë në mbarë botën kanë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 31 Maj, të vitit 2016, këngëtarja e famshme Alicia Keys, njoftoi se ajo nuk do të përdor kozmetikë apo grim në fytyrën e saj. Ajo mori këtë vendim për të fuqizuar gratë në gjithë botën për t’u ndjerë mirë me veten e tyre dhe për të luftuar padrejtësitë që ndodhin ndaj grave. Që…

Details

OBSH rekomandon hapjen e pothuajse të gjitha bizneseve

Sipas të dhënave të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), në 216 vende të botës janë mbi 5 milionë e 600 mijë raste pozitive me ‘Covid – 19’, me mbi 353 mijë raste me persona të vdekur. Në bazë të të dhënave zyrtare, në Evropë janë mbi 1 800 000 raste të konfirmuara me…

Details

Provimi i Maturës do të mbahet me datën 4 korrik

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit përmes një njoftimi bëri të ditur se ‘Provimi i Maturës Shtetërore 2020’, do të mbahet me datën  04 korrik. Përveç udhëzimeve dhe rregullave që duhet të ndjekin maturantët përgjatë provimit, në këtë njoftim janë përfshirë edhe udhëzimet rreth masave parandaluese që lidhen me mbrojtje nga ‘COVID-19’, udhëzime këto…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – A e keni ditur se nëse  e dëmtoni një bimë kaktusi në Arizonë, do të ndëshkoheni me 25 vjet…

Details