Sot festojmë ëmbël ‘Ditën Botërore të Nutellës’

Nëse nuk e keni ditur, dita e sotme 5 shkurti, shënon ‘Ditën Botërore të Nutellës’. Ishte blogerja amerikane, Sara Rosso, e cila ne vitin 2007, e propozoi këtë datë si dedikim për ushqimin e preferuar të miliona njerëzve në botë. Kjo ditë mund të festohet në mënyra të ndryshme, ju mund të shënoni ‘Ditën Botërore…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 shkurt në vitin 1998, Elton John dhe Stevie Wonder performuan në Shtëpinë e Bardhë, për Presidentin e Amerikës të asaj kohe Bill Clinton dhe Kryeministrin Britanez Tony Blair. Në këtë datë të vitit 2008, Lenny Kravitz publikoi albumin e tij të tetë të titulluar ‘It Is Time for A Love Revolution’, që u…

Details

Ambasada e Zvicrës në Kosovë, hap aplikime për grante të vogla

Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë, ka hapur aplikimin për grante të vogla që synojnë të mbështesin shoqërinë civile në Kosovë, duke përfshirë në veçanti (por jo vetëm) gratë dhe anëtarët e komuniteteve jo-shumicë. Shtrirja e projekteve është e gjerë dhe përfshinë ndër të tjera demokracinë, qeverisjen e mirë, sundimin e ligjit, mjedisin, përfshirjen sociale,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Kancerit’

‘Dita Botërore e Kancerit’, është një ditë ndërkombëtare e cila shënohet çdo 4 shkurt, për të rritur ndërgjegjësimin për kancerin dhe për të inkurajuar parandalimin, zbulimin dhe trajtimin e tij. Miliona njerëz diagnostikohen me kancer çdo vit në të gjithë botën, duke e bërë këtë sëmundje, shkaktarin e dytë kryesor të vdekjeve, pas sëmundjes së…

Details

Infektologët sërish apelojnë për respektim të masave anti-kovid

Kosova edhe më tutje po vazhdon të përballet me përhapjen e pandemisë CoViD-19 dhe gjendja vazhdon të jetë e rënduar, sa i përket numrit të të infektuarve dhe atyre që kërkojnë shërbime spitalore. Për të kuptuar gjendjen momentale të personave të prekur me CoViD-19, Radio KFOR-i morri një prononcim nga infektologu në Klinikën Infektive, Dr.…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Vëllazërisë mes Njerëzve”

Duke filluar nga ky vit (2021), Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka vendosur që në datën e sotme, 4 shkurt të shënojë “Ditën Ndërkombëtare të Vëllazërisë mes Njerëzve”. Shënimi i kësaj dite, bëhet për nder të nënshkrimit historik të Dokumentit mbi Vëllazërinë mes njerëzve, për paqe botërore dhe bashkëjetesë, nga Shenjtëria e Tij, Papa…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 shkurt në vitin 1939, këngëtari i famshëm Frank Sinatra u martua me Nancy Barbato, në një ceremoni privatë në New Jersey. Ata kishin tre fëmijë Nancy, Franc Jr dhe Tina Sinatra. Çifti u divorcua në vitin 1951. Në vitin 2012 pikërisht me 4 shkurt, këngëtarja Adele ishte një nga këngëtaret më të dëgjuara…

Details

Hapet sot ekspozita virtuale “Vit i ri, artistë të rinj, shpresa të reja”

Shtëpia e Evropës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës do të hapin sot (03.02.21), nga ora 15:00, ekspozitën virtuale përmes së cilës do të prezantohen punime në fushën e artit konceptual, pikturës dhe skulpturës. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet me tematika të ndryshme, të artistëve: Arrita Kalaveshi (Skulptore), Arton…

Details

Rëndësia e kujdesit oral tek fëmijët

Kujdesi oral tek fëmijët është shumë i rëndësishëm dhe duhet të fillojë qysh në hapat e parë të jetës. Prindërit janë ata të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e dhëmbëve të fëmijëve të tyre, andaj është e rëndësishme të ndjekin në tërësi rekomandimet e stomatologëve. Në lidhje me këtë temë, Radio KFOR-i…

Details

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin dhe luftimin e kancerit

Ushqyerja e shëndetshme është bazike, për një jetë të shëndetshme, meqë sëmundje të ndryshme paraqiten pikërisht nga mungesa e disiplinës ushqimore. Për të mësuar më shumë rreth ushqimeve që ndikojnë në luftimin dhe parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera në përgjithësi, Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me nutricionisten, Diola Dosti Baftiu: “Kanceri vjen nga…

Details