Filmi kosovar i More Raçës drejt çmimit OSCAR

Kinematografia kosovare çdo ditë po gëzon suksese të mëdha në Industrinë e filmit në botë, duke u vlerësuar nga kritikët më profesional botëror të festivaleve më prestigjioze ndërkombëtare. Së fundmi, filmi “Ajo”i regjisores së talentuar, More Raça, është futur në konkurrencë zyrtare në festivalin garues për  çmimin ‘OSCAR’, në “AFI Fest”, i cili mbahet në…

Details

Së shpejti promovohet përmbledhja “Biber 2” që bashkon komunitetet

Galeria KAE (Kosovo Art Exchange Gallery) me qendër në Mitrovicë, do të bëjë promovimin e përmbledhjes së re të tregimeve ‘Biber’, më 14 nëntor me fillim nga ora 18:00. Konkursi i dytë ‘Biber’ për tregim të shkurtër me temë ‘Pajtimi’, është shpallur në janar të vitit 2017. Në konkurs kanë arritur 385 tregime në gjuhën…

Details

“Kosova Kamerfest 2018” po i vazhdon koncertet e larmishme

Dashamirët e muzikës kamertale këto ditë po e shfrytëzojnë rastin të shijojnë vepra të bukura të muzikës klasike, përmes edicionit të 19-të të festivalit ndërkombëtar të muzikës kamertale “Kosova Kamerfest 2018”, i cili po mbahet në Prishtinë. Në një pjesë të intervistës që koordinatori i këtij festivali, Taulant Rruci i ka dhënë Radio KFOR-it, ka…

Details

Marsh solidarizues dhe vetëdijësues për sëmundjen e kancerit

Me moton “Së bashku, mundemi”, Kuvendi i të Rinjve të Lipjanit në bashkëpunim me Grupin e Grave nga Lipjani, nesër (26.10.2018) në Lipjan, në ora 14:00, organizojnë një marsh paqësor. Qëllimi i realizimit të këtij marshi, është solidarizimi me gratë e prekura nga kanceri i gjirit dhe vetëdijësimi i grave dhe vajzave të tjera, për…

Details

Java e promovimit të autorit amerikan ‘Martin Scorcese’, hyrja falas

E përkrahur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, American Corner Pristina dhe Kino ARMATA në Prishtinë, po promovojnë kulturën alternative dhe dialogun shoqëror, duke shfaqur disa prej punëve më të rëndësishme dhe relevante të autorëve amerikan para publikut Kosovar. Më 17, 18 dhe 20 dhjetor do të shfaqen filmat nga seria “Scorcese 101”,…

Details

“Java e Kombeve të Bashkuara” vazhdon me aktivitetet e saj

Aktiviteti i radhës i “Javës së Kombeve të Bashkuara”, që ia vlen të theksohet është data 24 Tetor ‘Dita e Kombeve të Bashkuara’,  e cila shënohet që nga viti 1948. Pjesë e ”Javës së Kombeve të Bashkuara”, e cila zgjat nga data 20 deri më 26 tetor, është edhe “Orange Day” (Dita e Portokalltë), e…

Details

Në DokuKino në Prizren mbahet aktiviteti “Youth Speak – Question Time”

“Youth Speak – Question Time” (Rini Flisni – Koha e Pyetjeve) quhet aktiviteti i radhës që do të realizohet nesër (25.10.18), në DokuKino në Prizren, qëllimi i së cilës është fuqizimi i rinisë në Kosovë. Ky aktivitet synon të inkurajoj bisedime serioze publike për çështje të rinisë, si potencialet dhe investimet me përfshirjen e profesionistëve,…

Details

Në projektin e ri të Andrea Bocellit bënë pjesë edhe Dua Lipa

Gjiganti i muzikës klasike, Andrea Bocelli, me 25.2 milionë albume të shitura vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është një nga tenorët më të respektuar në botë. Të bashkëpunosh me këtë artist është suksesi më i arritur për një këngëtar apo këngëtare.  Në projektin e tij të radhës, në mesin e shumë emrave të…

Details

Ngritni zërin kundër dhunës në familje

Për të shënuar tetorin si muajin për ngritjen e ndërgjegjësimit publik ndaj dhunës në familje dhe për të promovuar përkrahjen kundër kësaj dukurie, me datën 25 tetor nga ora 17:00, Këndi Amerikan do të organizoj ngjarjen e quajtur “Stand Against Domestic Violence”. Për më shumë hollësi rreth kësaj fushate vetëdijësuese, Radio KFOR-i morri një prononcim…

Details