Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 gusht, të vitit 2002, këngëtarja Lisa Marie Presley, e cila ishte edhe vajza e këngëtarit Elvis Presley, u martua me aktorin Nicolas Cage, në Hawaii. Kjo ishte martesa e tretë e këngëtares, ndërsa ky çift u nda pas katër muajsh. – Në po këtë datë, të vitit 1985, këngëtari dhe kitaristi Bryan…

Details

Gjendja momentale me COVID-19

Situata me COVID-19, vazhdon të jetë shqetësuese, duke llogaritur numrin e të infektuarve, që është në rritje e sipër. Me këtë rast, Ministri i Shëndetësisë, Dr. Rifat Latifi, u ka bërë thirrje të gjithëve që të vaksinohen kundër COVID-19: “Këtë mbijetesë po e vazhdojmë edhe tash, në valë të re të COVID-19 që po vazhdon…

Details

Bashkëpunimi me kolegë, çelësi i suksesit në punë

Hapësira e përbashkët e punës, e hapur me qëllimin e socializmit është një koncept që për herë të parë u prezantua nga inxhinieri, Brad Beuberg në vitin 2005, i cili propozoi që në hapësirat e kompanive dhe institucioneve të jenë zyre kolektive dhe jo individuale. Ky koncept i ri i punës, u përqafua nga shumë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 9 gusht, kishte lindur këngëtarja dhe kantautorja e famshme, Whitney Houston, e lindur në vitin 1963, në New Jersey. Në vitin 1985 kënga e saj ‘Saving All My Love For You’, ishte në krye të top listave të këngëve më të mira, për të vazhduar në vitin 1992, kur balada e saj…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Pafundësisë’

Çdo 8 gusht, bota shënon ‘Ditën Universale të Pafundësisë’’, e cila fillimisht u konceptua dhe u krijua nga filozofi, poeti, gazetari dhe autori i fantashkencës, Jean-Pierre Ady Fenyo. Si filozof, ai u bë i njohur në vitin 1987 si ‘Njeriu origjinal i këshillave falas në qytetin e Nju Jorkut’ dhe qëllimi i tij për të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 8 gusht, feston ditëlindjen këngëtari kanadez Shawn Mendes, i lindur në vitin 1998. Kënga e tij ‘Stitches’, arriti në krye të top listave në gjithë botën. Vlen të përmendim gjithashtu se, Mendes, pa arritur moshën 18 vjeçare, kishte 3 albume në top listat e albumeve më të mira, në shumë vende të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore teknologjike, këtë javë e fillojmë me markën Samsung. Kompania në fjalë ka lansuar një video incizim zyrtar për ngjarjen “Unpacked”, që njëherit është edhe ngjarja e debutimit të gjeneratës së re të smartfonëve (Telefonave të mençur), me ekrane me palosje ‘Galaxy Z Fold 4’ dhe ‘Z Flip 4’. Data e debutimit të serisë…

Details

Policia e Kosovës me fushata vetëdijesuese për qytetarët

Policia e Kosovës po i vazhdon aktivitetet e shtuara në terren edhe gjatë stinës së verës, me kontrolle dhe siguri për të gjithë njerëzit në Kosovë. Përveç kontrolleve rutinë, Policia e Kosovës ka zhvilluar disa aktivitete dhe projekte vetëdijesuese për qytetarët, në qytete të ndryshme. Siç mësuam nga komunikatat për media nga Policia e Kosovës,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2005, këngëtari James Blunt, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën e tij ‘You’re Beautiful’. – Me 7 gusht, të vitit 2014, Ed Sheeran ishte në vendin e parë në top listat muzikore në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tij të…

Details