Teatri Dodona, këtë vikend mirëpret fëmijët me shfaqje

Pas një periudhe kufizuese, për shkak të pandemisë së virusit ‘Covid-19’, muaji tetor, në Teatrin “Dodona”, në Prishtinë është rikthyer me repertoar të pasur të shfaqjeve për fëmijë dhe të rritur.  Të vegjlit, tashmë do të mund të ndjekin shfaqje të ndryshme, si “Mustaqoshi Larosh”, në regji të Melihate Qenës, e cila do të jepet…

Details

Të moshuar dhe të suksesshëm, shembuj për gjeneratat e reja

Një “rol model” na ndihmon të udhëheqim jetën në të njëjtin standard si ai apo ajo dhe na shtyn të punojmë më shumë për qëllimet tona dhe të bëhemi të suksesshëm edhe ne sikurse ata. Një shembull model është, zotëri Ismail Kasumi, zhytësi më profesionist në Kosovë, i cili gjatë jetës së tij ka kryer…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 tetor të vitit 1959, Cliff Richard dhe grupi The Shadows, ishin në në pozitën e parë në top listën e muzikës britaneze me këngën ‘ Travellin’ Light’ . Në këtë ditë në vitin 1971, Pink Floyd  publikuan  albumin e tyre të gjashtë , ‘Meddle’ në SH.B.A. Albumi përmbante hitet ‘One of these days’…

Details

Nesër hapet ekspozita “Dhuna nuk fshehet mrena mureve” 

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) nesër (30.10.20), nga ora 10:00 deri në orën 16:00, organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”, në sheshin Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë. Kjo ekspozitë ka për qëllim të ngrisë vetëdijen e qytetarëve të Kosovës në lidhje me dhunën në familje dhe për t’i njoftuar ata…

Details

Për herë të parë në Kosovë organizohen “Klasa të poezisë”

Duke parë se arti, letërsia, diversiteti kulturë dhe poezia kanë një ndikim në formësimin e vlerave të individit dhe ndryshimin e mënyrës së jetesës “YARL” (Youth Are the Real Leaders), për herë të parë në Kosovë, organizon “Klasa të poezisë”, që do të zgjasin për 3 muaj. Radio KFOR-i kontaktoi, drejtoreshën ekzekutive të “YARL”, Kosovare…

Details

Këshilla të nevojshme për personat që vuajnë nga hipertensioni

Hipertensioni nënkupton presion të lartë të gjakut dhe është një sëmundje shumë e përhapur në popullatën e rritur. “Hipertensioni influencohet shumë nga stili i jetesës”, kështu tha për Radio KFOR-in, Dr. Tarion Krasniqi dhe më tutje veçoi disa këshilla të nevojshme për të gjithë: “Personat që vuajnë nga hipertensioni duhet te kenë shumë kujdes edhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 29 nëntor të vitit 1983, Pink Floyd qëndruan për 491 javë në top listën muzikore britaneze ‘Billboard’, me albumin e tyre ‘The Dark Side of The Moon’. Ata hynë në histori për qëndrimin më të gjatë në një toplistë muzikore nga ndonjë grup apo artist. Në po këtë datë të vitit 1962 ‘The Beatles’,…

Details

Zëvendësoni mendimet negative me ato pozitive

Bazuar në përvojat e shumë njerëzve dhe në këshillat e vazhdueshme të psikologëve dhe ekspertëve të fushës shpirtërore, hapi i parë për një jetë më të mirë, më të suksesshme dhe më të përmbushur është të menduarit pozitivisht, pasi që këto mendime çojnë në veprime pozitive dhe rrjedhimisht sjellin ndjenja të tilla. Megjithatë, secili prej…

Details