Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në vitin 1965 me 22 prill, The Beatles ishin në pozitën e parë në Angli me këngën ‘Ticket To Ride.’ Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Help’. Në vitin 1989, Madonna qëndori për 3 javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë më këngën ‘Like A Prayer’. Në këtë…

Details

Në Radio KFOR, këtë të diel ju argëton DJ-të Ägain

Edhe këtë të diel, në transmetimin e radhës së Rave Live Session, i cili mundësohet nga Win Music Freedom, ju presin performanca fantastike dhe argëtuese nga DJ të njohur. Me një performancë unike dhe shumë të kërkuar nga publiku, këtë të diel në Radio KFOR do t’ju argëtojnë dy DJ, të njohur me emrin artistik…

Details

Çaji është sot shkak i festës, në Britani të Madhe

Çdo vit, më 21 prill, në Britani të Madhe festohet ‘Dita Kombëtare e Çajit’, për të shprehur dashurinë dhe simpatinë e madhe për shprehinë e shëndetshme të konsumimit të çajit. Për shënimin simbolik të kësaj dite, në Britani të madhe kjo festë do të shënohet sot përmes internetit, ku do të bëhen bashkë të gjithë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 prill të vitit 1977, Elvis Presley fillon turneun e tij të fundit në North Carolina të Amerikës. Në këtë datë në vitin 2016, këngëtari i famshëm Prince vdes në moshën 57 vjeçare nga overdoza e medikamenteve qetësuese. Ai arriti kulmin e famës në vitet e 80-ta me albumet e tij ‘1999’ pastaj ‘Purple…

Details

Përfitimet e zotërimit të gjuhës kineze

Më shumë se një miliard njerëz flasin kinezishten, apo gjuhën Mandarin, si gjuhën e tyre të parë. Duke vlerësuar linguistikën dhe diversitetin kulturor, Kombet e Bashkuara në datën e sotme, 20 prill të vitit 2010, vendosën që të shënojnë edhe “Ditën e Gjuhës Kineze”. Në lidhje me përparësitë e zotërimit të kësaj gjuhe, Radio KFOR-i…

Details

Kosova e para në Kampionatin Evropian të xhudos

Kosova ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm në Kampionatin Evropian të Xhudos, të mbajtur në Lisbonë të Portugalisë. Xhudistët nga Kosova kanë arritur të fitojnë dy medalje të arta, një të bronztë dhe dy vende të pesta. Për këtë sukses të madh, padyshim se ka shumë merita edhe trajneri i palodhshëm i xhudos, Driton Kuka,…

Details