Fitimet e gjigantëve të teknologjisë, në kohë pandemie

Gjigantët e teknologjisë Amazon, Apple, Google dhe Facebook, kanë shënuar fitime marramendëse në periudhën e pandemisë, kjo si pasojë e rritjes së përdoruesve të shërbimeve online dhe reklamave. Këtë javë janë publikuar fitimet e këtyre kompanive për tre mujorin e fundit dhe del se katër kompanitë së bashku, kanë fituar plot 38 miliardë dollarë. Kompania…

Details

Premierat e filmave për javën e ardhshme

Edhe kjo javë që po vije, do të jetë përplot premiera filmash të zhanreve horror, komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Fatman’ Data e publikimit: 17 nëntor Filmi ‘The Princess Switch, Switched Again’…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 15 nëntor në vitin 1966, The Doors nënshkruan zyrtarisht kontratën me shtëpinë diskografike Elektra Records, duke vendosur për publikimin e shtatë albumeve të reja. Në këtë ditë në vitin 2000, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘MTV Europe Awards’, grupi All Saints u shpërblye për këngën më të mirë  pop, Ricky Martin fitoi çmimin…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Diabetit”

Në përgjigje të shqetësimeve në rritje të numrit dhe kërcënimit shëndetësor të paraqitur nga diabeti,  Organizata Botërore e Shëndetësisë, në vitin 1991, vendosi që data 14 nëntor t’i kushtohet “Ditës Botërore të Diabetit”. Lidhur me këtë ditë, Radio KFOR-i kontaktoi Dr. Sci. Interniste-endokrinologe-diabetologe, Merita Emini – Sadiku, e cila theksoi:  “Për shkak të ‘Covid-19’, nuk…

Details

Kryeqytet i Kanadasë, Otava, shtëpi e 14 muzeve kombëtarë

Otava është kryeqyteti i Kanadasë. Shtrihet në pjesën jugore të lumit Otava, përderisa kufizohet me qytetin Gaetineu të provincës së Kubek-ut. Nëse udhëtoni drejt këtij qyteti gjatë stinës së dimri, duhet të bëheni gati me rroba që ju mbrojnë nga i ftohti, pasi që vizita juaj mund të mos iu shijojë nëse keni të ftohtë.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 nëntor të vitit 1962, The Beatles mbajtën koncertin e tyre të fundit, në Hamburg të Gjermanisë. Në këtë ditë në vitin 1987, George Michael po shijonte pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tij të parë debutues ‘Faith’. Albumi fitoi disa çmime…

Details

Historia e së premtes famëkeqe të datës 13-të

Çdo vit, bizneset në gjithë botën humbin nga 700 deri 800 milion dollarë, në datën 13-të, në ditën e premte, pikërisht sepse njerëzit ndihen të frikësuar të dalin dhe të kryejnë punët e tyre të zakonshme. Ka shumë teori rreth asaj se pse njerëzit i frikësohen datës 13, kur ajo i bie të jetë në…

Details