DJ Ilir Lipe, këtë të diel ju argëton në Radio KFOR

Bashkëpunimi në mes të Radio KFOR-it, Rave Live Session dhe Win Music Freedom, çdo të diel, sjellë  tek ju DJ të njohur nga skena vendore dhe ajo ndërkombëtare. Këtë vikend, me datën 30.05.21, DJ Ilir Lipe, do t’ju argëtoj me performancat e tij fantastike, një emër ky që përfaqëson një gjeneratë të re artistësh, të…

Details

Ushtrimet fizike dhe përfitimet shëndetësore

Të gjithë e dimë se dalja dhe shëtitja në natyrë, na bën mirë të gjithëve. Përpiquni të ushtroni jashtë sa më shumë që të jetë e mundur. Bëni shëtitje jashtë, vrapim ose udhëtim me biçikletë, thjesht mos harroni të vendosni një maskë ose të ruani një distancë të sigurt nga të tjerët, këtë në fakt…

Details

Arti – mënyrë e të shprehurit

“Unë nuk dua që jeta të imitojë artin. Dua që jeta të jetë art”, ka thënë kështu aktorja dhe shkrimtarja amerikane, Carrie Fisher dhe kjo është njëra ndër qindra e mijëra citatet që kanë për qëllim të shprehin me fjalë, atë që arti e thotë me të parë. E shumë art dhe krijime të artistëve,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 27 Maj të vitit 2017, kënga “Despacito” nga Luis Fonsi, Daddy Yankee dhe Justin Bieber, arriti në maje të top 100 këngëve më të mira, duke e bërë këngën e parë me disa pjesë të kënduar në gjuhën spanjolle, që të klasifikohet në këtë pozitë, që nga kënga e famshme “Macarena”, e…

Details

Progresi dhe sfidat e mësimdhënësve, në kohë pandemie

Pandemia globale, solli vështirësi të shumta në shumë sfera të jetës, duke prekur arsimin dhe duke ndryshuar mënyrën e mësimit dhe kalimin nga mësimi në objekte shkollore, në atë në distancë apo online. Ky lloj mësimi, erdhi mes nesh, në një kohë kur pandemia mbylli gjithë botën. Mësimdhënësit dhe nxënësit, ishin të detyruar të gjejnë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 26 Maj, feston ditëlindjen këngëtari dhe producenti, Lenny Kravitz, i cili ka lindur në vitin 1964 në New York. Albumi i cili i hapi dyert e suksesit në industrinë e muzikës këngëtarit Kravitz, ishte ai me titullin ‘Let Love Rule’, i realizuar në vitin 1989. Që nga viti 1999 deri në vitin…

Details

Zvogëlohet dukshëm numri i të infektuarve me COVID-19

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK), gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar 14 raste të reja, me virusin COVID-19 dhe është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Se duhet të kemi kujdes edhe më tutje dhe të respektojmë masat anti-kovid, e tha për Radio KFOR-in edhe pulmologu, Dr.…

Details