Dita e parë e pranverës

Pas dimrit të gjatë dhe temperaturave të ulëta, datës së sotme i gëzohemi të gjithë shumë, sepse 21 marsi, shënon hyrjen në stinën e bukur të pranverës. 21 marsi, është edhe momenti kur dita dhe nata barazohen, lindja dhe perëndimi i diellit janë saktësisht 12 orë diferencë kohore. Fillimi i stinës së pranverës, nuk njihet…

Details

Kosova shënon sot ‘Ditën Botërore të Sindromës Down’’

Me moton ‘Ec Me Këpucët e Mia’, shoqata ‘Down Syndrome Kosova’, po e organizon fushatën vendore në kuadër të shënimit të ‘Ditës botërore të Sindromës Down’, e cila kudo në botë shënohet sot (21 mars). Motoja ‘Ec Me Këpucët e Mia’, bartë mesazh mbi sfidat nëpër të cilat kalojnë  personat me sindromën Down, prindërit dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 21 mars, të vitit 2014, këngëtarja Shakira, ka publikuar albumin e saj të 10-të me radhë të cilin e ka emërtuar ‘Shakira’, ku si mysafire në album ishte edhe këngëtarja Rihanna. Të dyja këngëtaret bashkëpunuan në duetin “Can’t Remember To Forget You”. – Në po këtë datë, të vitit 2001, Eminem u urdhërua…

Details

Bota sot i kushton vëmendje shëndetit oral

Data e sotme (20 mars), i dedikohet ‘Ditës Botërore të Shëndetit Oral’, me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit global për çështjet rreth shëndetit oral dhe rëndësisë së higjienës orale. Nga popullsia e botës, 90% e njerëzve vuajnë nga sëmundjet orale gjatë jetës së tyre, shumë prej të cilave mund edhe të shmangen. Këtë e pohon…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 20 mars, të vitit 1991, këngëtari Michael Jackson, nënshkroi një kontratë prej 1 miliardë dollarësh me kompaninë ‘Sony’, që njihet edhe si marrëveshja më e shtrenjtë në historinë e kontratave muzikore. – Në po këtë datë, të vitit 2017, këngëtari Ed Sheeran ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në…

Details

Një arsye më shumë, për të qenë sot të lumtur

‘Dita Ndërkombëtare e Lumturisë’ është një festë vjetore e cila u themelua nga Kombet e Bashkuara më 20 mars, të vitit 2011. Kjo ditë jep një shans për të gjithë, që të ndërmarrin hapa për ta bërë jetën e tyre dhe të tjerëve edhe më të lumtur. Stresi, pakënaqësia, shqetësimet dhe frika e punës së…

Details

Të rejat javore në teknologji

Mbikëqyrjen prindërore që e kishte paralajmëruar qysh vitin e shkuar Instagram, vetëm këtë javë ka njoftuar që ka hedhur hapat e parë për ta aplikuar atë. Është kompania amë Meta, e cila prezantoi mbikëqyrjen prindërore në Instagram, ku kontrollet do të shfaqen në hapësirën e re “Family Center”, ku prindërit mund të vendosin limite kohore…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 19 mars, të vitit 2015, këngëtari Ed Sheeran, arriti dy milion shitje të kopjeve të albumit të tij të dytë, të titulluar ‘X’, në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm nëntë muaj pas publikimit. Ai u bë artisti i pestë që e arriti këtë sukses gjatë 10 viteve të fundit, pasuar nga Adele, Emeli Sande,…

Details

Filmat premierë që do të publikohen së shpejti

Muaji mars vazhdon t’i befasoj adhuruesit e filmave, me përmbajtje interesante zhanre filmash e me aktorë fantastik. Ndër filmat që ju presin në ditët e ardhshme të këtij muaji janë:   Filmi ‘Love Like the Falling P…’ – Data e publikimit: 24 mars Filmi ‘7 Days’ – Data e publikimit: 25 mars Filmi ‘Immortal Soul’…

Details

Vazhdon tutje loja e madhe shpërblyese në Radio K4

Radio KFOR-i dhe Revista 4You po e vazhdojnë lojën e madhe shpërblyese, e cila është tërësisht online. Rregullat e pjesëmarrjes në lojën shpërblyese, pyetjet dhe përgjigjet i gjeni në postimet tona në rrjetet sociale, në faqen e internetit, por edhe duke dëgjuar Radio KFOR-in. Nëse na ndiqni dhe na dëgjoni rregullisht, besojmë se edhe ju…

Details