Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 prill në vitin 1974, grupi ABBA fituan ‘Eurovizionin’ për këngën ‘Waterloo’. Në këtë datë të vitit 1992, George Harrison ka performuar koncertin e tij të parë solo që nga viti 1969 në Londër. Me 6 prill të vitit 2006, Eminem bëri kërkesë për divorc nga gruaja e tij Kim tre muaj pasi çifti…

Details

Vendosen masat e reja anti-CoViD-19

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar, në mbledhjen e mbajtur sot (05.04.21), Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-CoViD-19. Ndër masat e marra hyjnë ndalimi i qarkullimit të qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në raste urgjente. Institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar, do të kalojnë në mësim online nga data 12…

Details

Për luftimin e depresionit, flet psikologu Skënder Shala

Depresioni është një sëmundje që prek grup mosha të ndryshme. Shkak i tij bëhet stresi për diçka të parealizueshme, dëgjojmë për ngjarje të pakëndshme që ndodhin nëpër botë dhe kështu të prekurit nga depresioni nuk kanë vullnet minimal për ta luftuar atë. Për të mësuar se si të luftojmë depresionin, Radio KFOR-i zhvilloi një bisedë me psikologun,…

Details

Zhvillimi dhe të mësuarit në fëmijërinë e hershme

Mënyra kryesore e të mësuarit dhe zhvillimit të fëmijës në vitet e hershme të tyre bëhet përmes lojës. Ndikime të tjera në zhvillim përfshihen gjenet, ushqimi, aktiviteti fizik, shëndeti dhe rrethi ku jeton. “Fëmijët e vegjël thithin informacion dhe mësojnë në shumë mënyra të ndryshme njëkohësisht”, kështu tha për Radio KFOR-in, psikologia e specializuar në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

5 prill të vitit 1994, Kurt Cobain bëri vetëvrasje duke qëlluar veten në kokë në shtëpinë e tij në Seattle. Trupi i Cobain nuk u zbulua deri më 8 prill, nga një elektricist që kishte mbërritur për të instaluar një sistem sigurie, i cili fillimisht besonte se Kobain ishte në gjumë. Në shtêpinê e tij…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Ndërgjegjësimit ndaj Minave”

Me temën “Këmbëngulja, Partneriteti dhe Progresi” shënohet këtë vit “Dita Ndërkombëtare e Ndërgjegjësimit ndaj Minave”. Kjo ditë e sotme (4.04.21), ka për qëllim vazhdimin e punës për të studiuar, pastruar dhe shkatërruar këto pajisje vdekjeprurëse. Minat e tokës, mbetjet shpërthyese të luftërave dhe pajisjet shpërthyese të improvizuara, prekin më së shumti të zhvendosurit me forcë,…

Details

Premierat e filmave gjatë javës së ardhshme

Dashamirët e filmave, do të kenë mundësi që të shikojnë filma të llojllojshëm edhe përgjatë muajit prill, ku përfshihen zhanret: dramë, komedi, aksion etj. Filmat të cilët do të publikohen gjatë javës së ardhshme, Radio KFOR-i ju sjellë në vijim: Filmi: ‘Giants Being Lonely’ – Data e publikimit: 06 prill, 2021 Filmi: ‘Voyagers: – Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 prill të vitit 1982, kënga ‘Layla’ nga Eric Clapton ishte në pozitën e parë në top listat britaneze.  Kënga ‘Layla’ konsiderohet si kënga më e mirë e dashurisë e zhanrit rock në historinë e muzikës. Në këtë datë të vitit 2003,  reperi 50 cent ishte këgëtari më i paguar në Amerikë. Këtë e…

Details

Nëse sot e godisni dikë me jastëk, ju falet

Mbi 5 mijë persona në vitin 2008, në të shtunën e parë të muajit prill, goditën njëri-tjetrin me jastëk në ambient të hapur në New York, duke shënuar kështu edhe ‘Ditën Ndërkombëtare të Goditjes me Jastëk’. Kjo ditë ka filluar të organizohet formalisht nga më shumë se 200 shtete të botës, çdo vit, në të…

Details