Filmi “Ajo“ i More Raçës konkuron në OSCAR

Skenaristja dhe regjisorja More Raça, së fundmi ka marrë një lajm shumë të mirë për punën e saj prej artisteje, veçanërisht për filmin e metrazhit të shkurtër „Ajo“, skenarin dhe regjinë e të cilit e ka bërë vet ajo. Në mesin e nëntë emrave të filmave finalist për edicionin e 21-të të Festivalit të filmit…

Details

Kostumografia Hana Zeqa shpalos projektin e saj “Organic Extimorph”

Qendra Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian në Prishtinë u ka bërë ftesë që gjithë të interesuarve që sot kanë mundësi të flasin me kostumografen Hana Zeqa. Takimi mbahet në Qendrën Informative dhe Kulturore të Bashkimit Evropian, në Prishtinë, duke filluar nga ora 17:00.   Kostumografja Hana Zeqa, aktualisht është duke punuar në projektin e…

Details

U lansua programi i Bursës së Kosovës për Ekselencë në Gazetari

Procesi i aplikimit për Programin e Bursës së Kosovës për Ekselencë në Gazetari’ për vitin 2018 tani është i hapur. Programi do të filloj në shtator 2018 dhe është i bazuar sipas Bursës Ballkanike për Ekselencë në Gazetari, që ka filluar qysh në vitin 2007. Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese – BIRN Kosova dhe Asociacioni i Gazetarëve…

Details

“Mentoring Our Future” bën thirrje për aplikim për student

Programi i mentorimit për studentët kosovarë në Universitetin e Prishtinës, të cilët janë në vitin e tyre të parafundit ose të fundit të studimeve ”Mentoring our Future”, tashmë zyrtarisht kanë ndarë me studentët respektiv faqen e tyre të programit si dhe kanë bërë hapjen e aplikimeve për studentët e Universitetit të Prishtinës. Për më shumë…

Details

Në Prishtinë organizohet ‘Design Thinking Forum’

Sot (17.08.18) në Prishtinë mbahet forumi “Disign Thinking Forum”, të cilën e organizojnë “Europian Youth Award” dhe “Innovation Centre Kosovo”. Programi “Europian Youth Award” në mbarë Evropën e ofron këtë forum si pjesë të saj, që lidhë fillestarët lokal dhe sipërmarrësit e rinj me ekspertë ndërkombëtar të fushave e përvojave të ndryshme. Përgjatë dy sesioneve…

Details

Gjilani organizon ‘Garë Ndërkombëtare të Qenve’

Janë të shumtë njerëzit që flasin me dashuri të madhe për lidhjen e tyre të fortë me qentë, duke i cilësuar ata si shokët më besnik të tyre. Qentë janë edhe shumë argëtues për njerëzit, prandaj nuk janë të pakta manifestimet dhe garat e ndryshme që realizohen me ta. Përkitazi me këtë garë, kryetari i…

Details

Të rinjtë e Mitrovicës, koncert veror në Shkup

Nën organizimin e organizatave jofitimprurëse ”Roma Rock School”, “Musicans without Borders” dhe shollave verore “Mitrocia Rock School” si dhe “Muzichko Uchilishte Enterprise”, të rinjtë e këtyre shkollave do të marrin pjesë në koncertin veror që do të mbahet në Shkup, me datën 31 Gusht. Dhjetë grupe muzikore do të performojnë me këngët e tyre origjinale,…

Details

“Green Fest” me “Imagjinatë pafund”

Edicioni i 8-të i festivalit tashmë tradicional ‘Green Fest’ edhe këtë vit do t’i argëtoj vizitorët e saj.  Për dy net me radhë, me 17 dhe 18 Gusht, në Mitrovicë, nën moton “Imagjinatë pafund”  do  të performojnë artistë të shumtë nga Kosova dhe jo vetëm. Radio KFOR-i kontaktoi menaxherin e Organizatës “7Arte”, Lulzim Hakaj, i…

Details

Përmes artit, Yll Xhaferi ndërton të ardhmen

Artisti Yll Xhaferi, sonte do të hap ekspozitën personale ‘Scrolling’, në ‘Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së’, në Prishtinë nga ora 19:00. Për ekspozitën në fjalë, artisti Xhaferi në një intervistë për Radio KFOR-in solli detaje rreth punës së tij: “Për herë të parë po prezantohem me një cikël të punimeve të cilat janë ilustrime.…

Details

Ti thyejmë kufinjtë përmes artit

Veprimi Rinor Lokal në bashkëpunim me Komunën e Kamenices dhe mbështetjen e organizatës zvicerane HELVETAS, organizon aktivitete për nder të Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, me datat 11 dhe 12 Gusht. Më 11 gusht, për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë do të realizohet një vizitë në një monument historik me rendesi te veçante, “Mullinjtë…

Details