Së shpejti fillon manifestimi “Me pamje kah vneshta”

Festa e Vjeljes së Rrushit “Hardh Fest”, është një nga manifestimet më të rëndësishme në komunën e Rahovecit dhe nga më të veçantat në Kosovë, ku përmes këtij manifestimi tradicional, synohet që të promovohen vlerat e rajoneve vreshtare të Kosovës dhe produktet e tyre. Me datat 7, 8 dhe 9 shtator, në Rahovec  do të…

Details

Ekspozita ‘Metamorphosis’ risjell kujtimet kolektive

E kaluara kolektive vazhdon të risjell kujtime të përbashkëta të shoqërisë. Këtë herë ‘Fondacioni Shtatëmbëdhjetë’, ka organizuar në Prishtinë një ekspozitë që do të hapet nesër (06.09.19) nga ora 19:00 në ambientet e objektit të ish Ramiz Sadikut, pikërisht për të rikujtuar dhe rifunksionalizuar objeketin ‘Ramiz Sadiku’, duke rifreskuar kujtimet që lidhen me këtë objekt.…

Details

Loja shpërblyese “K4 Like Video”

Dëgjues të dashur, në këtë kohë kur pothuajse të gjithë keni telefona të mençur apo edhe foto-aparate të ndryshme, me shumë lehtësi mund të bëheni pjesë e lojës sonë shpërblyese. E gjitha çfarë ju duhet është kreativiteti, që mendojmë se nuk do t’ju mungojë! “K4 Like Video” i mirëpret të gjitha ato video të cilat…

Details

Thirrje për aplikim në ‘EU Summer School 2018’

‘European Young Cell Alumni – Kosovo’, në bashkëpunim me ‘Young Cell Project’ dhe Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, organizojnë edicionin e pestë të “EU Summer School”, që do të mbahet në hapësirat e Universitetit të Prishtinës, nga data 17 deri më 19 Shtator 2018. Formen e aplikimit dhe dokumentet e kërkuara mund t’i dërgoni deri…

Details

Maksut Vezgishi me ekspozitë personale në ‘Galerinë e Kosovës’

Nostalgjia për të kaluarën dhe momentet e caktura gjatë jetës, krijojnë një mozaik kronologjik të jetës sonë të përditshme. Pikërisht kjo është njëra nga prespektivat në të cilat është mbështetur artisti Maksut Vezgishi, i cili do të hapë ekspozitën e tij personale të titulluar ‘Pavilion K’, nesër (05.09.2018) në ‘Galerinë e Kosovës’, nga ora 20:00.…

Details

Kino Armata me program të larmishëm në shtator

Është kino më e re që i është shtuar kryeqytetit, mirëpo aktivitete të shumta po i sjell art dashësve çdo ditë. Gjithë ju që keni përfunduar pushimet verore, në muajin shtator, përveç rikthimit në obligimet e përditshmërisë, keni mundësinë që të jeni dëshmitar i shumë aktiviteve kulturore në Kino ARMATA, përveç filmave. Përgjegjës për komunikim…

Details

Pingpong: Fillon sezoni vjeshtor me dy superderbi të superligës

‘Federata e Pingpongut të Kosovës’, ka njoftua se me datat 08 dhe 09 shtatorë do të filloj sezonin vjeshtor, me garat ekipore të ligës së juniorëve dhe superligën e Kosovës. Të shtunën, me datën 8 shtatorë, pritet të filloj sezoni i dytë i ligës së juniorëve, kurse të dielën me datën 09 shtator, pritet të…

Details

Radio KFOR-i live nga ‘Sea Dance Festival 2018’

Edicioni i pestë i ‘Sea Dance Festival’, i cili u mbajt në Mal të Zi në plazhin e ri e të  bukur Buljarica, u përcoll me interesim të madh edhe nga Radio KFOR-i dhe dëgjuesit e saj. Për tri netë me radhë, nga data 30 deri më 1 shtator u transmetuan direkt shumë këngë e…

Details

Java franceze në ‘Kino Armata’

Sot në kinemanë e kryeqytetit ‘Armata’, fillon ‘Java e filmit francez’, saktësisht do të shfaqen filmat kryesisht me regji nga regjisorë të famshëm francez. Filmat që do të shfaqen janë në gjuhën franceze dhe qëllimi është që të njoftojnë publikun Kosovar, me punën kinematografike franceze. Drejtori i kino ‘Armata’, Alush Gashi në një bashkëbisedim me…

Details