Taksistët në pandemi

Në gjendjen epidemiologjike me të cilën po vazhdojmë të përballemi, të rrezikuar mbeten edhe vozitësit e taksive apo autobusëve, puna e të cilëve është mjaft sfiduese, duke qenë se prezenca e kontaktit me njerëz, në këtë rast e pasagjerëve, është e pashmangshme. Z. Faton Vllasaliu, vozitës në njërën prej kompanive të taksive në Prishtinë, pohon…

Details

Përkthimi, art i fjalëve që bashkon kultura të ndryshme

Të njohësh një gjuhë tjetër është shkathtësi, të përkthesh në një gjuhë tjetër është art. Komuniteti botëror sot, me 30 shtator, nderon punën e mijëra përkthyesve profesionistë, të cilët me punën e tyre ndihmojnë në afrimin e kombeve, duke kontribuar në zhvillimin dhe forcimin e paqes dhe sigurisë botërore. Për nder të kësaj dite, Radio…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 30 shtator, të vitit 1955, aktori dhe këngëtari i famshëm James Dean, vdiq në një aksident me makinë, në moshën 24 vjeçare. Ai mbahet mend si një ikonë kulturore e rinisë amerikane dhe për rolin e tij në filmin ‘Rebel Whithout a Cause’. – Në këtë datë, të vitit 2006, këngëtari Justin Timberlake,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Zemrës’

Çdo vit Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në bashkëpunim me Federatën Botërore të Zemrës, organizojnë ‘Ditën Botërore të Zemrës’, e cila mbahet në nivel global, më 29 shtator, me qëllimin të ndërgjegjësimit, informimit dhe edukimit të njerëzve lidhur me sëmundjet kardiovaskulare, të cilat janë shkaku kryesor i vdekjeve në të gjithë botën. ‘Dita Botërore e…

Details

Forumi për Lidership dhe Diplomaci në përkrahje të vajzave dhe grave të komuniteteve RAE

Falë mbështetjes financiare të Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Forumi për Lidership dhe Diplomaci (FLD), javën që e lamë pas, lansoi projektin “Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë së Ndërmarrësisë”, i cili u dedikohet kryesisht vajzave dhe grave nga komunitetet rom, ashkali dhe egjiptian (RAE), për t’i fuqizuar me njohuri dhe përgatitur për sektorin zhvillimor…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

–  Me 29 shtator, të vitit 2001, këngëtarja Jennifer Lopez, u martua me valltarin Cris Judd, që e kishte njoftuar gjatë inçizimeve të këngës së saj ‘Im Real’. Ata u divorcuan dy vite më vonë, në qershor të vitit 2003. – Në këtë datë, të vitit 2004, gazeta The Sun, raportoi se Michael Jackson kishte…

Details

Krijuesi i njohur artistik, Hajrush Fazliu, pasuron jubileun e 20-të të ‘FESTAR 21’, me ekspozitë personale

Edicioni i sivjetmë i Kolonisë Artistike Ndërkombëtare “Festari”, këtë vit u hap me ekspozitën personale të realizuar me mjeshtëri nga artisti i njohur, Prof. Hajrush Fazliu. 40 piktura, që në vete ngërthejnë emocione të ndryshme, me shumëllojshmëri ngjyrash, ku në theks vijnë portrete njerëzish apo peizazhe, të realizuara deri në perfeksion, sollën për dashamirët e…

Details

Vjeshta dhe trendet e veshjeve

Moti i ftohtë, gjethet kanë filluar të bien dhe filmat e frikshëm kanë filluar të dalin në kinema, e gjithë kjo tregon se stina e vjeshtës është më në fund këtu! Është koha të paketoni veshjet e lehta të verës dhe të nxirrni nga sirtari shamitë dhe çizmet tuaja. Me sezonin e ri të motit…

Details

Përmbajtja e numrit më të ri të revistës ‘For You’

Revista më e veçantë dhe më e lexuar në Kosovë, “For You” edhe përgjatë muajit tetor, ofron tema të larmishme dhe interesante për lexuesit e saj. “Pse leximi do të jetë gjithmonë pasioni im?”, – kjo është tema e cila është trajtuar në shkrimin editorial, në këtë numër të ‘Revistës 4U’, stafi i së cilës…

Details