Lumturia e njeriut gjendet në natyrë

Lidhja me natyrën, mbetet një mënyrë e fuqishme për të larguar stresin, për të shmangur izolimin që mund të sjellë distancimi shoqëror si dhe për të krijuar një jetë më të shëndetshme. Të gjitha këto të mira na i dhuron shëtitja në natyrë, mirëpo këtë e tha për Radio KFOR-in edhe  kryetari i OJQ-së “Hiking…

Details

Kjo ditë i dedikohet zjarrfikësve në gjithë botën

‘Dita Botërore e Zjarrfikësve’ u krijua në vitin 1999, për të nderuar pesë zjarrfikës të cilët humbën jetën në mënyrë tragjike gjatë një zjarri të madh që ndodhi në Australi. Në këtë ditë po ashtu kujtojmë edhe mijëra zjarrfikës të tjerë në gjithë botën, që humbën jetën e tyre për të shpëtuar të tjerët. Për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 4 maj të vitit 1999, këngëtarja e famshme Jennifer Lopez, lansoi singling e saj ‘If You Had My Love’. Kënga arriti në pozitën e parë në ‘Billboard Hot 100’, duke e bërë Jlo-në, këngëtarën e parë në këtë pozitë, pas këngëtares Britney Spears me këngën e saj ‘Hit me Baby One More…

Details

Informacioni si një e mirë publike

Duke parë rëndësinë e lirisë së shtypit, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1993, shpalli 3 Majin si “Ditë Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit”. Me rastin e kësaj dite, Radio KFOR-i kontaktoi Prodekanin e Fakultetit të Komunikimit Masiv dhe Gazetarisë, në Kolegjin AAB, Prof. Ass. Dr. Gazmend Abrashi, i cili theksoi: “Shënimi…

Details

Dhuna në familje, duhet të raportohet

Dhuna në familje, po vazhdon që të jetë një fenomen me të cilin përballet e tërë shoqëria globale. Edhe në Kosovë, dhuna në familje vazhdon të jetë një fenomen shqetësues. Për të kuptuar statistikat e dhunës në familje përgjatë tre mujorit të parë të vitit 2021, Radio KFOR-i ka intervistuar zëdhënësin e Policisë së Kosovës,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 3 Maj të vitit 2010, kënga ‘I Gotta a Feeling’ e grupit ‘The Black Eyed Peas’, arriti mbi 5 milion shkarkime në platformat e muzikës, duke e bërë këtë këngë dixhitale, më të shiturën. – Në po këtë datë të vitit 1997, vetëm dy muaj pas vrasjes së reperit të famshëm B.I.G.,…

Details

Të rejat teknologjike të javës që po e lëmë pas

Java e fundit e muajit prill, ka sjellë lajme të reja në shumë fusha të teknologjisë. Nga çipat DDR5, telefoni i lojërave Redmi K40, eksperimentet me Intelegjencën Artificiale të kompanisë SONY, e deri tek ndryshimet e reja në platformat Zoom dhe Spotify. Dy prodhues të moduleve të memorieve kineze, kanë konfirmuar se modulet e para…

Details

Filmat që jepen premierë javën e ardhshme

Edhe në javën e parë të muajit maj, ju presim premiera filmash të realizuar me shumë mjeshtëri nga regjisorë të njohur botëror, të cilët do të mund t’i shikoni me familjarë apo me miqtë tuaj. Radio KFOR-i sjell në vijim listën e tyre: Filmi ‘Wrath of Man’ – Data e publikimit: 07, maj Filmi ‘Here…

Details