Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Në këtë datë, të vitit 2016, Bob Dylan pranoi çmimin Nobel për letërsi. – Më 29 tetor, të vitit 1996, vokalisti i bendit Guns N’ Roses, Axl Rose, njoftoi se kitaristi i bendit Slash, nuk është më anëtar i Guns N’ Roses. Slash kishte formuar grupin tjetër, të cilin e kishte emërtuar ‘Slash’s Snakepit…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Radio KFOR-i ju sjellë edhe këtë javë këngët më të reja, të publikuara zyrtarisht në treg sot (18.10.22). Këngët premierë, mund ti dëgjoni në Radio KFOR dhe më poshtë lajmit mund të shihni se cilat janë ato: Rihanna – Lift Me Up Blighty – Umbrella Chanel – Toke Taylor Swift – Lavender Haze Teddy Swims…

Details

Përveç sigurisë, pjesëtarët e misionit të KFOR-it po e ndihmojnë Kosovën edhe në shumë sfera të tjera

Krahas sigurisë, misionit të paqes e paanshmërisë, pjesëtarët e KFOR-it në Kosovë në vazhdimësi po u ndihmojnë të gjithëve në Kosovë, në sfera të ndryshme. Dje (27 tetor), në komunën e Vitisë, me iniciativë të pjesëtarëve të KFOR-it të Bondsteel-it, është mbajtur “Konferenca e II-të” e kryetarëve të komunave të juglindjes, si ai  Gjilanit, Ferizajt,…

Details

Animacioni, një botë përtej imagjinatës

Dita e sotme, 28 tetori, shënon një festë për të përkujtuar ditën kur animacioni u shfaq për herë të parë para shikuesve apo për të nderuar lindjen e animacionit dhe shfaqjen e parë publike të imazheve lëvizëse, të projektuara. Ishte data 28 tetor, e vitit 1892, kur në Muzeun ‘Grévin’, të Parisit, z. Charles-Émile Reynaud…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 28 tetor, të vitit 2007, fituesja e spektaklit televiziv ‘X Factor’, Leona Lewis arriti në vendin e parë në top listën e këngëve më të mire në Mbretërinë e Bashkuar me këngën e parë nga albumi i saj debutues ‘Bleeding Love’. Lewis pati shitjet më të mëdha të javës së parë, duke tejkaluar…

Details

Situata aktuale me COVID-19, në Kosovë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK-së), në vendin tonë po vazhdojmë të kemi një situatë të menaxhueshme me pandeminë CoViD-19. Përgjatë 24 orëve të fundit, nga të dhënat e publikuara nga IKShPK-ja, nuk është regjistruar asnjë rast i vdekjes nga CoViD-19, ndërsa nga 63 persona të testuar për…

Details

Kulturë, lajmërohu!

Në kuadër të projektit ‘Manifesta 14’, i cili bashkë financohet nga Bashkimi Evropian, të premten, me datën 28 tetor, nga ora 13:00, në kafenenë ‘Dit’ e Nat’’, në Prishtinë, do të mbahet debat me titull “Kulturë, lajmërohu!”. Nga OJQ ‘Aktiv’, kanë njoftuar se, gjatë debatit do të flasin për aktivizmin kulturor, bashkëpunimin lokal dhe rajonal,…

Details

Rëndësia e ruajtjes së trashëgimisë audiovizuale

“Regjistrimi i trashëgimisë dokumentare për të promovuar shoqëri gjithëpërfshirëse, të drejta dhe paqësore”, me këtë temë sivjet, po shënohet sot (27.10.22) ‘Dita Botërore e Trashëgimisë Audiovizuale’, e cila shënohet nga UNESCO, që nga viti 2005. Në lidhje me rëndësinë e trashëgimisë audiovizuale në vendin tonë, Radio KFOR-i bisedoi me Udhëheqësen e Departamentit të Koleksioneve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 27 tetor, të vitit 2019, këngëtari dhe kompozitori skocez, Lewis Capaldi arriti të kryesojë top listat muzikore në SHBA, me këngën e tij ‘Someone You Loved’. Kënga kishte kaluar 23 javë në top-listat muzikore amerikane, përpara se të arrinte në krye të tyre. – Në po këtë datë, të vitit 2006, këngëtarja Amy…

Details