Të gjitha etnitë në Kosovë ftohen për pjesëmarrje në ‘Environmental Activism Camp 2020’

Organizata joqeveritare ‘Keep It Green’, ka hapur thirrjen për të rinjtë e të gjitha grupeve etnike që jetojnë në Kosovë, që të bëhen pjesë e programit  ‘Environmental Activism Camp 2020’. Drejtori i organizatës ‘Keep It Green’, Guxim Klinaku, në një prononcim për Radio KFOR-in, ka treguar qëllimin e këtij kampi: “Kampi është një program i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 shtator, të vitit 2013, këngëtari irlandez Hozier (Andrew John Hozier-Byrne), publikoi këngën e titulluar “Take Me to Church”, që ishte pjesë e albumit të tij të parë. Kënga u bë një hit masiv në gjithë botën dhe u certifikua me vlerësimin multi-platinum në disa shtete, përfshirë Amerikën, Anglinë dhe Kanadën. – Në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 shtator, të vitit 2011, këngëtari Ed Sheeran, publikoi albumin e tij të incizuar në studio, të cilin e emërtoi ‘ +’ dhe arriti pozitat e para të top listave britanike. – Në këtë datë, të vitit 2003, ka vdekur këngëtari dhe aktori i famshëm Johnny Cash, në moshën 71 vjeçare. Ai ishte…

Details

Pandemia rëndon gjendjen ekonomike në vend

Si pasojë e pandemisë ‘CoViD-19’, në gjithë botën ekonomia ka rënë dhe ka krijuar kriza financiare, ka dëmtuar ekonominë e përgjithshme të vendeve dhe ekonomitë familjare. Shumë biznese si rrjedhojë e gjendjes ekonomike kanë falimentuar dhe qindra persona kanë humbur vendet e tyre të punës në sektorin privat. Gjendja ekonomike ka prekur edhe Kosovën, ku…

Details

Masat e ndërmarra nga Policia e Kosovës për parandalimin e përhapjes së virusit ‘CoViD-19’

Policia e Kosovës po vazhdon edhe më tutje të zbatojë ligjin ‘Anti-CoViD-19’, ku ndër to përfshihet edhe obligimi i qytetarëve për bartjen e maskave. Pikërisht për këtë çështje, Radio KFOR-i ka kontaktuar Nënkolonelin, Basri Shabani, njëherazi edhe drejtor i Policisë në Bashkësi dhe Parandalim në kuadër të Divizionit për Siguri Publike, i cili shpjegoi: “Policia…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 11 shtator feston ditëlindjen reperi dhe aktori amerikan Ludacris, i lindur në vitin 1977 në Illinois të SHBA. Emri i tij i vërtetë është Christofer Bridges, ndërsa në vitin 2001, kënga i tij e titulluar ‘One Minute Man’, e interpretuar në bashkëpunim me Missy Elliott, mbante pozitat e para të top listave…

Details