Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 1970, kitaristi i njohur amerikan Jimi Hendrix, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Ai kishte vdekur si pasojë e përdorimit të madh të medikamenteve dhe alkoolit. Ai konsiderohet si një nga instrumentistët më të njohur në historinë e muzikës rock dhe një nga artistët më me influencë…

Details

Së shpejti fillon festivali shumetnik “Mirëdita, dobar dan!”

Përmes një postimi në Facebook-un zyrtar të festivalit “Mirëdita, dobar dan”, bëhet e ditur se ky festival do të mbahet së shpejti, mirëpo pa dhënë data adekuate. Lidhur me këtë festival të përvitshëm, Radio KFOR-i kontaktoi drejtorin e Organizatës “Integra”, një prej partnerëve të festivalit, regjisorin Kushtrim Koliqi, i cili enkas për Radio KFOR-in tregoi…

Details

Diskutim për shëndetin e të rinjve në Kosovë, në kampusin e UP

Në kampusin e Universitetit të Prishtinës, sot (18.09.20), duke filluar nga ora 16:00, do të mbahet diskutim për shëndetin seksual dhe riprodhues tek të rinjtë në Kosovë, organizuar nga “SIT – Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime”. Përfaqësuesja e Organizatës ‘SIT’, Erza Islami, për Radio KFOR-in ka treguar se diskutimi do të mbahet me…

Details

Kopshtet e fëmijëve në kohë pandemie

Pandemia globale e shkaktuar nga ‘CoViD-19’,  ka bërë që bota ta njohë dhe tashmë të fillojë ti përshtatet ‘normalitetit të ri’. Pas një mbyllje pothuajse totale, tani vendet e ndryshme të botës dalëngadalë kanë filluar t’i kthehen jetës, mirëpo duke ju përshtatur ‘normalitetit të ri’. Ka qenë fillimi i muajit gusht 2020, kur kopshtet e…

Details

Shtatzënat në kohë pandemie

Gratë që këtë vit janë shtatzëna qoftë për herë të parë apo jo, përveç vështirësive të tjera që zakonisht ndodhin gjatë procesit 9 muajsh të shtatzënisë, këtë vit po përballen edhe me një frikë të shtuar, me virusin ‘Covid-19’. Se si po e përjeton fazën e saj të shtatzënisë në këtë kohë pandemie, Radio KFOR-it…

Details

KFOR-i përmes projekteve të CIMIC-ut në mbështetje të institucioneve vendore

Përkundër sfidës me virusin COVID-19, KFOR-i po vazhdon të jetë pranë qytetarëve dhe Institucioneve të Kosovës, duke u dhuruar produkte dhe pajisje të ndryshme për të minimizuar rreziqet nga ky virus. Së fundmi, karabinierët italianë nga Njësia e Specializuar Shumëkombëshe e KFOR-it, dhuruan 22 gjeneratorë të ozonit në Policinë e Kosovës për dezinfektimin e zyrave…

Details

Festivali ‘ArchiTech’ hap thirrjen për punëtorinë e dytë

Nga data 15 gusht 2020 e deri më 27 nëntor 2020, këtë vit po vazhdon të mbahet Festivali “ArchiTech”, i cili implementohet nga Kuvendi Rinor i Prishtinës dhe përkrahet nga Komuna e Prishtinës. Këtë të shtunë, më 19 shtator, do të mbahet punëtoria e parë në kuadër të këtij Festivali, me temën ‘Hapësirat Publike’. Organizatorët…

Details

Sot shënohet “Dita Botërore e Sigurisë së Pacientit”

Duke fokusuar sigurinë e pacientit si një përparësi globale të shëndetit, 194 shtete anëtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në vitin 2019, miratuan krijimin e “Ditës Botërore të Sigurisë së Pacientit”, e cila do të shënohet çdo vit më 17 Shtator. Edhe para se të shënohet kjo ditë siguria dhe shëndeti i pacientit ka qenë…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Muzikës Country’

17 Shtatori, shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Muzikës Country’, një zhanër muzike, i cili për herë të parë u këndua në vitin 1900 në Amerikë, nga këngëtari, Eck Robertson. Në këtë ditë, Radio KFOR-i ka kontaktuar muzikantin, Rinor Ukimeri, i cili thotë se ky zhanër, i cili nuk është aq i njohur tek ne, ekzekutohet me…

Details