Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 shator, të vitit 1980, Bob Marley, mbajti koncertin e tij të fundit në Pittsburgh, bashkë me bendin e tij The Wailers. Ai performoi 20 këngë në koncertin e tij të fundit. Bob Marley ndërroi jetë, në vitin 1981. – Në këtë datë, të vitit 2008, bendi i famshëm Guns N’ Roses’, u…

Details

KFOR-i ndihmon me donacione shkollën e Çabrës

Bashkëjetesa dhe bashkëpunimi i fortë midis komuniteteve të ndryshme në Kosovë, rezulton me  projekte të dobishme që përfitojnë shoqëria në tërësi, pa dallime. Në një ceremoni solemne, sot (22.09.2020), në Shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Osman Rama”, në Çabër, komuna e Zubin Potokut, u përurua këndi i lojërave, ndriçimi i objektit shkollor, rregullimi i…

Details

Komandanti i KFOR-it dhe ambasadori Italian vizitojnë SHSKUK-në

Për tu njohur nga afër me gjendjen aktuale në spitalet e Kosovës në periudhë pandemie, sot (22.09.20), Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK) e vizituan Komandanti i Forcës së Kosovës udhëhequr nga NATO, Gjeneral Majori, Michele Risi, ambasadori i Republikës së Italisë në Kosovë, Nicola Orlando dhe Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. Me…

Details

Vajza, thesari më i çmuar për prindër

Përderisa dikur shoqëritë kudo në botë, e posaçërisht në Kosovë, luteshin që fëmija i tyre të jetë i gjinisë mashkullore, sot çiftet që planifikojnë zgjerim të familjes, duan që të bëhen prindër të vajzave, të cilat siç pohojnë ata, i japin më shumë hare jetës së tyre. E hareshme dhe plot ngjyra tashmë i është…

Details

Sot, dita e parë e stinës së vjeshtës

“Vjeshta sjell me vete kujtimin e një stine bujare; ngjyra, ndjenja, aroma, të korra dhe gjithçka flet për bukurinë e tokës, për mrekullitë e natyrës”, kjo është thënia e Stephen Littleword, që më së miri i tregon bukuritë e stinës së vjeshtës. Sot (22.09.20), është dita e parë e stinës së vjeshtës e cila shënon…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 22 shtator, të vitit 1991, këngëtari Bryan Adams, bëri histori në top listat muzikore angleze, duke qëndruar për 12 javë rresht në pozitën e parë, me këngën e tij të titulluar ‘Everything I Do, I Do It For You’. – Në këtë datë, të vitit 2011, kompania që krijon vetura ‘SEAT’, njoftoi se…

Details

Komunitetet në Kosovë, duan paqe sot e përherë

Çdo vit, Kombet e Bashkuara ftojnë të gjithë njerëzit dhe kombet anembanë botës, të dëgjojnë dhe t’i përgjigjen thirrjes për të krijuar një botë paqësore për të gjithë. Pikërisht sot (21.09.20), në ‘Ditën Ndërkombëtare të Paqes’, edhe Radio KFOR-i për ta shënuar këtë ditë, realizoi intervista me personalitete të komunitetit shqiptar dhe serb, znj. Ganimete…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Mirënjohjes”

Duke e ditur që mirënjohja rritë sistemin imunitar, ulë nivelin e stresit, ulë simptomat e depresionit si dhe përmirëson gjumin, në vitin 1965 në Hawaii, u mbajt një mbledhje ndërkombëtare, ku dhe u vendos që një herë në vit të shënohet “Dita Botërore e Mirënjohjes”. Pas këtij takimi, për herë të parë, më 21 shtator…

Details

Lufta kundër parandalimit të abuzimit me substanca narkotike në shkolla, prioritet i Policisë së Kosovës

Policia e Kosovës në bashkëpunim me institucionet e tjera të sigurisë në vend, tash e disa vite kanë ndërmarrë aksionin ‘Stop drogave në shkolla’, në përpjekje për të parandaluar dhe luftuar përdorimin e narkotikëve në shkollat fillore dhe të mesme në gjithë Kosovën. Përdorimi i substancave narkotike në shkolla mbetet një problem serioz në vend.…

Details