Shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara

3 Dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara. Në një ditë të tillë është jashtëzakonisht e rëndësishme që të kujtojmë se personat me aftësi të kufizuara, në fakt kanë aftësi të shumta. E tëra që duhet të bëjmë është që të sigurohemi që ato aftësi të lulëzojnë dhe të shkëlqejnë me qëllim…

Details

Dokumentari “Not Your Property” shfaqet në Kino “ARMATA”

Nesër (3 dhjetor), duke filluar nga ora 16:00, në Kino “ARMATA” do të shfaqet dokumentari “Not Your Property”, realizuar nga UNMIK. Ky dokumentar, i cili eksploron marrëdhëniet midis dhunës me bazë gjinore dhe zakoneve tradicionale të trashëgimisë në Kosovë, do të shfaqet si pjesë e fushatës së 16 Ditëve të Aktivizmit. Organizatorët kanë thënë se…

Details

Hapet ekspozita “Të drejtat e njeriut përmes artit”

Në kuadër të 16 Ditëve të Aktivizmit kundër dhunës në bazë gjinore si dhe shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, Misioni i OSBE-së në Kosovë fton të interesuarit të marrin pjesë në ekspozitën dhe diskutimin  “Të drejtat e njeriut përmes artit”, e cila mbahet sot, nga ora 11:00, në Universitetin “Kadri Zeka”…

Details

Vend i lirë pune në HQ KFOR!

HQ KFOR ka hapur një vend të lire pune, për pozitën e “Ilustratorit” në “Magazine 4U”, në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në “Camp FILM CITY”, Prishtinë. Edukimi kryesor, përvoja dhe shkathtësitë që kërkohen janë: –          Diplomë e kolegjit në arte kreative apo fusha që lidhen me të –          Minimumi një vit përvojë pune si…

Details

A ekziston miqësi e afërt mes dy gjinive?

A mund të jenë thjesht shokë përgjithmonë një djalë dhe një vajzë? Në shumë filma, seriale televizive apo edhe në libra janë përpjekur të na tregojnë se si një burrë dhe një grua që supozohet të ishin miq, e në fakt përfundojnë të tërhequr nga njëri – tjetri. Për t’ua dëshmuar se sa shumë kohë…

Details

Së shpejti fillon “PRiteN’shesh”

“PRiteN’shesh” dhe Komuna e Prishtinës edhe këtë vit shënojnë festat e fundvitit, në atmosferë festive shoqëruar edhe me aktivitete kulturore e sociale për të qytetin e Prishtinës dhe të gjithë ata që e vizitojnë Prishtinën përgjatë fundvitit. Pjesë e “PRiteN’shesh” është edhe Tregu i Fundvitit, që padyshim e kthen sheshin e Prishtinës në një vendtakim…

Details

Kampanja “Vrapo Babadimër” vjen me edicionin e 4-të

Për të katërtin vit me radhë, në Prishtinë po organizohet kampanja humanitare “Vrapo Babadimër”. Tashmë, në sheshet e Prishtinës janë vendosur shtandet ku të gjithë të interesuarit mund të blejnë kostumet për mini-maratonën e cila do të mbahet më 15 dhjetor, me fillim nga ora 13:00. Për të ditur më shumë rreth këtij organizimi, Radio…

Details

A mendoni se ka ardhur koha që të gjithë të kemi vetura elektrike?

Nevoja dhe domosdoshmëria për mbrojtjen e ambientit, ka bërë që kompanitë shërbyese e prodhuese nga e mbarë bota, të orientojnë veprimtarinë e tyre duke sjellë produkte të cilat kanë kosto të përballueshme për xhepin dhe mbrojtjen e ambientit. Pikërisht për këtë temë Radio KFOR-i  ka intervistuar disa dëgjues: -“Definitivisht mendoj që është koha për veturat…

Details