Fituesi i Big Brother Albania, Ilir Shaqiri dhe showman-i i famshëm, Ermal Mamaqi ishin sot të ftuar special në Radio KFOR

Përveç ofrimit të një programi të pasur edukativ e kulturor, përmes emisioneve të ndryshme të tij, Radio KFOR-i vazhdimisht po sjellë mysafirë të profileve të ndryshme, të cilët janë vlerë e shtuar e shoqërisë sonë, në profesionet të cilave u përkasin. Të tillë padyshim që janë edhe dy nga personalitetet më të famshme të botës…

Details

Ambient i pastër, shëndet i plotë

Kujdesi për natyrën, për hapësirën ku jetojmë është jo vetëm kulturë por edhe investim në shëndetin tonë. Nëse mirëmbajmë vendin ku jetojmë, ne jo vetëm që kemi krijuar një peizazh më të bukur, por kemi kontribuar në një mjedis të sigurt edhe për brezat e rinj. Në vendin tonë kemi probleme të shumta me mbeturinat,…

Details

Bota e sportit sot shënon “Ditën Botërore të pingpongut’’

“Dita Botërore e pingpongut” e themeluar në vitin 2015, nga Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, e njohur edhe si “Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe Paqe” është një festë ndërkombëtare vjetore, kushtuar një prej sporteve më të njohura në botë. Tenisi i tavolinës, i njohur gjithashtu si ping pong, e…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Në vitin 1974, grupi ABBA fitoi ‘Eurovizionin’ për këngën ‘Waterloo’. Me 6 Prill të vitit 1992, George Harrison ka performuar koncertin e tij të parë, solo, që nga viti 1969 kur kishte performuar në Londër. Më 6 Prill të vitit 2006, Eminem bëri kërkesë për divorc, me gruan e tij Kim, tre muaj pasi çifti…

Details

Manifesta 14 Prishtina 2022 hap programin final të saj

Sot, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, u bë shpalosja e kornizës konceptuale të bienales normade e cila do të hapet më 22 korrik të këtij viti. Me këtë rast, Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ndër të tjera theksoi: “Ky edicion i Manifestës do të inkuadrojë rreth 22 hapësira dhe objekte publike, të cilat hapësira do…

Details

Gjendja aktuale me Covid-19 në Kosovë

Gjendja me Covid-19 në Kosovë po konsiderohet si stabile nga organet relevante dhe numri i të infektuarve ka rënë dukshëm krahasuar me muajt paraprak. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga ‘Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës’, informon se gjatë 24 orëve të fundit janë dhënë 13 doza të vaksinës kundër COVID-19, derisa janë…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Me 5 Prill të viti 2019 doli në kinema dokumentari mbi jetën e Aretha Franklin, ‘Amazing Grace`. 5 Prill të vitit 1994 Kurt Cobain bëri vetëvrasje duke qëlluar veten në kokë në shtëpinë e tij në Seattle. Trupi i Cobain nuk u zbulua deri më 8 prill, nga një elektricist që kishte mbërritur për të…

Details