Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 10 janar të vititi 1964, The Rolling Stones inçizuan këngën ‘Not Fade Away’ në Angli. Kjo këngë u inçizua për herë të parë nga Buddy Holly dhe grupi i tij Crickets dhe u bë kënga e parë e inçizuar e grupit The Rolling Stones. Në këtë datët të vitit 1981, kënga e famshme ‘Imagine’…

Details

Frank Sinatra – sy kaltëroshi me zërin magjik

Franics Albert Sinatra, që në skenë njihet në tërë botën si Frank Sinatra, konsiderohej si një nga figurat më të famshme të shekullit të kaluar. Rivalët e vetëm të tij për këtë titull ishin Bing Crosby, Elvis Presley dhe ‘The Beatles’. Karrierën e kishte nisur duke kënduar nëpër ndeja të vogla, me pak njerëz, për…

Details

Sot udhëtojmë drejt Athinës…

Kryeqytetin i Greqisë, Athina,  është e vendosur në Evropën Juglindore dhe ka një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore si dhe administrative. Athina është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që i kanë mbijetuar kohës me shekuj. Athina ishte qendër e krahinës se Atikës, që ndodhej në Greqinë e Mesme, meqë supozohet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 janar të vititi 1976, bendi Queen ishin në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e famshme ‘Bohemian Rhapsody’. Kënga qëndroi për nëntë javë në këtë pozitë. Queen ka shitur mbi 1 milion kopje të albumit me këtë këngë, vetëm në muajin e parë të publikimit. Kjo këngë, arriti sërish të…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Me rreth 200 shtete dhe më shumë se 7.8 miliardë njerëz, bota është e mbushur me vende dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. – A e keni ditur se çdo vit me mijëra letra shkruhen nga fëmijët për Babadimrin, por jo të gjitha letrat e shkruara marrin përgjigje, prandaj punonjësit e Zyrës Postare Kanadeze krijuan…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 janar të vitit 1979, rock bendi Rush u emëruan ambasadaorë zyrtarë të kësaj muzike nga qeveria kanadeze. Në këtë datë të vitit 2006, The Strokes ishin në pozitën e parë në top listën britaneze me albumin e tyre ‘First Impressions of Earth’. Ky ishte albumi i tyre i tretë i publikuar. Në po…

Details

Skivi: Respektoni masat anti-CoViD, mbroni shëndetin e secilit

Reperi Visar Shala, i cili në skenë njihet me emrin artistik Skivi, përmes Radio KFOR-it u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të vazhdojnë me respektimin e masave anti-CoViD, në mënyrë që të mbrojmë shëndetin e secilit. Ai ka thënë se është koha të jemi të durueshëm, në mënyrë që së shpejti të gëzojmë ngjarje…

Details

Përmbyllen garat ndërkombëtare të skiatorëve në kërcimore

Gjatë pushimeve të Vitit të Ri, në qendër të vëmendjes së sportdashësve ishin  disiplinat e preferuara dimërore ndërkombëtare, siç është kërcimi me ski. Për herë të 69-të me radhë, kërcyesit më të mirë të skive kanë garuar për titullin prestigjioz në kërcimore. Nga Oberstdorf, përmes Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck dhe në Bischofshofen, të panumërta do të jenë…

Details

Me gjithë trendin e rënies së të prekurve me CoViD-19, apelohet për kujdes të shtuar

Shifrat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) tregojnë se javëve të fundit, Kosova ka shënuar rënie të të prekurve me ‘CoViD-19’. Infektologu, Dr. Arben Vishaj, për Radio KFOR-in ka bërë të ditur se edhe në Klinikën Infektive vërehet një rënie e frekuencës së pacientëve që janë të shtrirë dhe kërkojnë shërbime mjekësore,…

Details