Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 shtator, të vitit 1984, pas 25 vitesh karrierë në muzikë, këngëtarja Tina Turner, ishte në pozitën e parë të top listave amerikane, me këngën e saj ‘What’s Love Got To Do with It’. Kjo këngë fillimisht ishte shkruar për këngëtarin Cliff Richard, i cili kishte refuzuar ta këndoj këngën në fjalë. –…

Details

Asnjë vdekje nga Covid-19 në Kosovë

Situata epidemiologjike në vend, vazhdon të jetë shumë më stabile se që ka qenë, bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës. Në një prononcim dhënë Radio KFOR-it, Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, z. Faik Hoti njoftoi: ‘’Në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 30 gusht, feston ditëlindjen këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, e lindur në vitin 1989, në New York. Emri i vërtetë i këngëtares është Bleta. Ajo filloi karrierën si kantautore, duke shkruar tekste për Eminem, Selena Gomez, Nick Jonas dhe shumë të tjerë. Kënga e saj e publikuar në vitin 2008, e…

Details

Muzikë, çiklizëm dhe punë për komunitetin, shumë ngjarje interesante përgjatë kësaj jave

LTLMeetUp, është ngjarja që duhet të ndiqni, nëse keni ide për një zgjidhje inovative, për çështjet e komunitetit lokal. Nëse dëshironi të riformoni hapësirën publike në qytetin, fshatin apo lagjen tuaj, të organizoni ekspozita të artistëve vendas, festivale ushqimore dhe ide e aktivitete të tjera që kontribuojnë në komunitetin tuaj, LTLMeetUp, është ngjarja e duhur.…

Details

Sot, bota ngrit zërin kundër testimit të armëve bërthamore

Që nga fillimi i testimit të armëve bërthamore në vitin 1945, janë kryer mbi 2.000 testime. Testimi i armëve bërthamore, ka shkaktuar efekte tragjike në shumë vende të botës. Me një rezolutë të veçantë Kombet e Bashkuara, në dhjetor të vitit 2009, kërkuan ndërgjegjësimin dhe edukimin mbi efektet e shpërthimeve nga testimi i armëve bërthamore,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot shënohet ditëlindja e mbretit të muzikës pop, Jackson. Në datën e sotme, 29 gusht, të vitit 1958, kishte lindur mbreti i muzikës pop, Michael Jackson, në Indiana të Amerikës. Ai ka publikuar mbi 100 hite, që arritën në pozitat e para të top listave në gjithë botën dhe ka fituar 13 çmime ‘Grammy’,…

Details