Mbahet në Mitrovicë “World Cafee” me llojllojshmëri temash

“World Caffe” është ngjarja, të cilën GAIA Kosova e organizon sot (30 gusht) nga ora 17:00-19:00, në Qendrën Rinore Diakonie, në Mitrovicën e jugut, afër Lumbit Ibër. Në këtë aktivitet të veçantë, do të trajtohen tema të ndryshme, përfshirë Permakuturën në GAIA, Ndryshimet klimatike sipas Endrita Banjska, aktivizmi nga OEK Sinergjia, rinia dhe punësimi nga…

Details

Kosova shënon fitore ndaj Andorrës, në “Parta 2019”

Dy sportistët,  Faton Mustafa dhe Armend Berisha shënuan fitore  në ndeshjen ndaj Andorrës, në lojërat mesdhetare në rërë “Parta 2019”. Djemtë që përfaqësuan Kosovën,  në Beach Volley,  korrën sukses në dy sete ( 21:15 dhe 27:25 ), në kuadër të grupit B. Informacioni në fjalë erdhi nga Komiteti Olimpik i Kosovës,  ku po ashtu njoftuan…

Details

Mbahet ceremonia përmbyllëse e ESMA 2019

Nesër (31 gusht), do të mbahet ceremonia përmbyllëse e edicionit të 8-të të Akademisë Verore Muzikore Evropiane – ESMA 2019. Ceremonia përmbyllëse do të fillojë në orën 19:30, në Biblotekën “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Programi i ceremonisë përmbyllëse do të karakterizohet nga opera, me performancat e përgatitura nga pjesëmarrësit e masterklasave në Teatrin e Këndimit…

Details

Bëhuni vullnetarë, ndihmoni njerëzit në nevojë!

Organizata ‘Toka’ në bashkëpunim me projektet e të rinjve nga ‘Bashkimi Evropian’, kanë organizuar eksperienca vullnetare për të rinjtë të cilët mund të vizitojnë vende të ndryshme të Evropës duke ndihmuar njerëzit me aftësi të kufizuara, ata të cilët vuajnë nga sëmundje të ndryshme dhe persona që kanë nevojë për përkujdesje. Qëllimi i aktiviteteve është…

Details

Nesër shfaqet filmi ambiental “The Day After Tomorrow”

Nesër (30.08.19), me fillim nga ora 20:00, në ambientin e ‘N`aris Lounge Bar’ (afër sheshit të qytetit të Obiliqit) do të shfaqet filmi “The Day After Tomorrow”. Këtë ngjarje po e sjell organizata joqeveritare ‘Keep It Green’ dhe vjen në kuadër të ‘Green Art Fest`19’. “The Day After Tomorrow”, është film nga regjisori Roland Emmerich,…

Details

Përmes artit pasqyrohet gjendja aktuale mjedisore

Projekti me artistët adoleshentë të klubit ARTTEEN, i realizuar nga Galeria Kombëtare e Kosovës, në kuadër të Programit të Edukimit dhe mbështetur nga KUSA ( Kosovo United States Alumni), përmbyllet sonte (29 gusht), përmes ekspozitës “Arti në mbrojtje të ambientit”, që fillon në ora 19:00, në GKK. Të rinjtë pjesëmarrës të kësaj ekspozite, përmes artit…

Details

Diskutime mbi feminizmin dhe emancipimin e gruas

‘Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist’, që ka për qëllim avancimin e barazisë gjinore ka organizuar një aktivitet ku do të diskutohen idetë dhe alternativat anarkiste për barazi gjinore, përmes leximit të shkrimeve të feminists, Emma Goldman. Ky aktivitet do të mbahet në hapësirat e ‘Fondacionit Shtatëmbëdhjetë’, sot (29 gusht) duke filluar nga ora 17:30.…

Details

Pse është i rëndësishëm edukimi në një shoqëri?

“Edukimi është arma më e fuqishme që mund ta përdorni për ta ndryshuar botën”, kjo thënie e nobelistit Nelson Mandela përshkruan më së miri rëndësinë e edukimit në një shoqëri. Edukimi ndihmon zhvillimin e një shoqërie të fortë, demokratike dhe ekonomikisht të qëndrueshme, prandaj në një shoqëri multietnike, si kjo e jona, edukimi i barabartë…

Details