Qendra e Gjuhëve të Huaja e Fakultetit Filologjik pranoi donacione të rëndësishme nga KFOR-i

Pjesëtarët e CIMIC-ut (Ekipi Ushtarak dhe Civil) i KFOR-it, i dhuruan dje (14.04.22), pajisje të ndryshme, përfshirë laptopë, kompjuterë, printer, tabela inteligjente dhe pajisje të tjera teknologjike, Qendrës së Gjuhëve të Fakultetit Filologjik, në Universitetin e Prishtinës. Me këtë rast, z. Jarmo Holopainen nga zyra e CIMIC-ut, foli për rëndësinë e ofrimit të ndihmave, qendrave…

Details

Shënohet sot „Dita Botërore e Artit“

Që nga viti 2012, kudo në botë, shënohet ‘Dita Botërore e Artit’, e cila është një festë ndërkombëtare e arteve të bukura, që mbahet çdo vit, më 15 prill, që nga viti 2012. Kjo ditë, u krijua nga Shoqata Ndërkombëtare e Artit, bazuar në idenë e propozuar në Asamblenë e 17-të të Përgjithshme në Guadalajara,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me datën 15 prill, të vitit 1964, rock bendi The Beatles, filluan xhirimet e filmit të tyre të katërt me radhë, një komedi e titulluar ‘A Hard Day’s Night’. Shesh xhirimi ishte zgjedhur, Scala Theatre në Tottenham. Në këtë datë, të vitit 1967, Nancy dhe Frank Sinatra po shënonin javën e katërt të qëndrimit në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me 14 prill, të vitit 1967, David Bowie lëshoi ne treg këngën që u quajti inovacion me titullin ‘The Laughing Gnome’. Kënga që sillte zërin e këngëtarit duke bashkëbiseduar me krijesa jonjerëzore, u shndërrua në hit dhe shpejt arriti që të klasifikohet në top 5-shen britanike. Në po këtë datë, të vitit 1969, u lansua…

Details

Kujdes nga minat!

Drejtoresha Vendore në ‘Norwegian People’s Aid Kosovo’ (Ndihma e Popullit Norvegjez),  Departamenti për Veprim ndaj Minave dhe Çarmatim, znj. Vanja Sikirica, në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, tregoi se cili është saktësisht roli i ‘Norwegian People’s Aid’ në Kosovë, në çminimin e minave dhe mjeteve të pashpërthyera: “Norwegian People’s Aid në Kosovë, kryen vëzhgimin teknik…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Në këtë datë, të vitit 1967, këngëtarët Nancy dhe Frank Sinatra, ishin në pozitën e parë pas SHBA edhe në Angli me këngën ‘Somethin’ Stupid’, duke u bërë dueti i parë në histori që u klasifikuan në këtë pozitë, këngë kjo e kënduar nga babai dhe vajza e tij. Teksti i kësaj kënge të famshme,…

Details

Nis në Radio KFOR muaji i fushatës së teknologjisë

Pas kampanjës së suksesshme të Radio KFOR-it ‘Bashkëpunimi medial’, mediumi ynë vazhdon me realizimin e kampanjës tjetër, që këtë muaj i dedikohet në tërësi teknologjisë. Të ftuarit e parë të kësaj fushate, ishin z. Shpend Lila nga kompania ‘Innovation Centre Kosovo’, e cila ka si qëllim të zhvilloj një kulturë të inovacionit edhe në Kosovë…

Details

Vizitoni kinemanë Cineplexx, për dhurata të shumta

Organizimi i radhës ‘Premiere Night’ në Cineplexx, do të sjell filmin e shumë pritur ‘Fantastic Beasts’, një film që ka bërë bashkë aktorë si: Jude Law, Ezra Miller, Zoe Kravitz, Colin Ferrell e shumë të tjerë. Ky event do të organizohet me datën 14 prill dhe përveç premierës së filmit do të dhurohen edge shpërblime…

Details