Këngët më të reja në Radio KFOR

24 orë transmetim në ditë e duke ju shoqëruar me muzikën më të mirë në vend, ky është Radio KFOR-i, që po vazhdon të sjell tek ju këngët më të reja nga artistë me famë nga tregu muzikor vendor dhe ai ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur…

Details

Idetë më të mira të kostumeve, për këtë Halloween

Halloween, është një nga festat më të vjetra në botë dhe fillimisht ishte organizuar nga keltët të cilët jetuan 2000 vjet më parë, kryesisht në zonën e Irlandës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Në këtë ditë ‘të frikshme’, njerëzit maskohen me kostume të ndryshme, të frikshme apo me personazhet e preferuara nga librat, filmat, profesionet e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 29 tetor të vitit 1962, ‘The Beatles’ u paraqitën për herë të dytë në programin e ‘TV Granada ‘People and Places’ duke performuar dy këngët e tyre: ‘Love Me Do’ dhe ‘A taste of honey’. Në këtë datë në vitin 1983, Pink Floyd qëndruan për 491 javë në top listën britaneze me albumin e…

Details

Festivali ‘Anibar’, vjen me aktivitete të ndryshme në ‘Ditën Ndërkombëtare të Animacionit’

‘Organizata Ndërkombëtare e Filmave të Animuar’, që nga viti 2002, çdo 28 tetor, shënon ‘Ditën Botërore të Animacionit’, për të nderuar shpikjen e animacionit, art ky që për herë të parë u projektua në vitin 1892, në teatrin ‘Optique’, të Parisit. Për nder të kësaj dite, Radio KFOR-i morri një prononcim nga drejtoresha e festivalit…

Details

Sfidat e agrokulturës përgjatë pandemisë

Ashtu si çdo sferë tjetër, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, ka dëmtuar rëndë edhe agrokulturën në nivel global. Kjo ka shkaktuar jo vetëm ndalje të prodhimit e shkurtim të vendeve të punës, por edhe çrregullim të zinxhirit të furnizimit. E paprekur nga kjo, nuk ka mbetur as fabrika për përpunimin dhe konservimin e perimeve ‘Apetiti’,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 tetor të vitit 1972, Stevie Wonder publikoi albumin e tij të 15-të ‘Talking Book’. Kënga e parë e albumit, “You Are the Sunshine of My Life”, arriti në pozitën e parë në ‘UK Billboard’, ku më pas edhe fitoi çmimin Grammy për këtë album. Në këtë datë në vitin 1997, bateristi i grupit…

Details

Dita Botërore e Trashëgimisë Audiovizuale

Arkivat audiovizuale na ndihmojnë për të kuptuar jetën dhe kulturën në të gjithë botën dhe janë një mjet i çmueshëm i trashëgimisë sonë kolektive. Prandaj në vitin 2005, UNESCO miratoi datën e sotme, 27 Tetor, si ‘Ditë Botërore të Trashëgimisë Audiovizuale’. Në vendin tonë, dokumente dhe materiale të tilla mund ti gjejmë edhe në Bibliotekën…

Details

Ide për zbukurimin e kungujve për Halloween

Halloween është një festë ku mund të visheni me personazhet tuaja të preferuara, qesharake apo të frikshme dhe një mundësi për të dekoruar shtëpitë tuaja me personazhe apo gjësende të frikshme, si përbrenda ashtu edhe jashtë në oborr. Kungujt janë simbol i kësaj feste dhe më poshtë ju sjellim disa ide se si mund të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 27 tetor të vitit 2006, Amy Winehouse finalizoi albumin e saj të dytë dhe të fundit ‘Back to Black’. Albumi përmbante pesë superhitet e saj: ‘Rehab’, ‘You know im no Good, ‘Back to Black’, ‘Tears Dry on Their Own’ dhe ‘Love is a Losing Game’. Albumi i saj u shpall albumi më i mirë…

Details