Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot më 18 Qershor, feston ditëlindjen këngëtari Paul McCartney, i lindur në vitin 1942. McCartney njihet si një nga kompozitorët më të suksesshëm të muzikës rock, të të gjitha kohërave. Ai ishte pjesëtar i grupit ‘The Beatles’ dhe ka publikuar me qindra hite. Këngëtari në fjalë ka shkruar dhe bashkë-shkruar 188 këngë, nga të…

Details

Vazhdojnë aktivitetet e ‘Ditëve të Gjuhës Gjermane’

Ambasadat e Gjermanisë, Austrisë dhe Zvicrës së bashku me partnerë të shumtë, kanë hapur këtë javë në Kosovë ‘Ditët e gjuhës gjermane’. Deri më 26 qershor të këtij viti, do të zhvillohen aktivitete të shumta, të gjitha rreth gjuhës gjermane, ku do të shfaqen filma gjermanofolës nga Gjermania, Austria e Zvicra nën qiellin e hapur…

Details

Shkretëtirëzimi i tokës mund të zvogëlohet, nëse ne të gjithë kujdesemi për të

Sot (17.06.21), shënohet ‘Dita Botërore për të Luftuar Shkretëtirëzimin dhe Thatësirën’. Fokusi i shënimit të kësaj dite, është kthimi i tokës së degraduar që ka humbur produktivitetin e saj natyror për shkak të aktivitetit njerëzor, në tokë të shëndetshme. Për të luftuar këtë kërcënim, do të bëhen përpjekje që tokat e degraduara, të shndërrohen në…

Details

Punëtorët e pastrimit po e rrezikojnë shëndetin, në përballje me pandeminë COVID-19

Pastrimi është një punë e vështirë, mirëpo në kohën e COVID-19, mirëmbajtja e pastërtisë është rënduar edhe më shumë, ku përveç pastrimit kërkohet edhe aplikim dhe ri-aplikim i dezinfektuesve në sipërfaqet që njerëzit prekin në mënyrë të përsëritur. Duke pasur parasysh që njerëzit ishin të izoluar dhe kontejnerët ishin të stërmbushur me mbeturina, padyshim që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 Qershor, të vitit 2011, një haker që vodhi disa këngë nga këngëtarët Lady Gaga, Justin Timberlake, Leona Lewis, Kesha dhe Mariah Carey, gjatë viteve 2009 dhe 2010, u dënua me 18 muaj paraburgim në Gjermani. Gjykata dëgjoi se si i riu, i cili e quante veten ‘DJ Stolen’, fitoi më shumë se…

Details

Pianistja, Kristel Karagjozi, performon në Rave Koncert – Virtual

Kristel Karagjozi, është një artiste e re mjaft e talentuar dhe premtuese, me një sukses të jashtëzakonshëm në vende të ndryshme të botës, për moshën e saj shumë të re. Ajo ka lindur më 25 Korrik 2005, në Durrës, ndërsa studimet për piano i nisi qysh në moshën 7 vjeçare, në shkollën artistike “Jan Kukuzeli”. Pianistja…

Details

Viti i pandemisë globale (2020), kulmoi me rritjen më të madhe të remitancave në Kosovë

Dita e sotme 16 qershor, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Remitancave të Familjes”, nga Kombet e Bashkuara . Remitancat përfaqësojnë të ardhurat që migrantët dërgojnë në vendlindje për familjarët e tyre. Ushtruesi i Detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, z. Ilir Berisha, për Radio KFOR-in ka treguar rëndësinë…

Details