‘Metal United World’ sivjet me kauzë humanitare

Për herë të dytë me radhë, organizohet në Kosovë koncerti i njohur botërisht , ‘Metal United World Wide – MUWW’, i cili do të mbahet më 15 qershor, në Amfiteatrin e Pishinës së Gërmisë, në Prishtinë, në ora 17:00. Ky koncert realizohet në 70 shtete të botës, ku përfshihen mbi 300 bende të ndryshme të…

Details

Vazhdojnë diskutimet për shëndetin mendor

Në kuadër të organizimeve për muajin e shëndetit mendor që po shënohet në Kosovë, qendra ‘Termokiss’ në bashkëpunim me ‘Qendrën për Informim dhe Përmirësim Social’ dhe ‘Social Lab’, duke filluar nga data 25 maj i këtij viti, do të zhvillojnë një aktivitet për të krijuar një aplikacion që ndihmon për të mësuar më shumë rreth…

Details

Finalizohet projekti ‘Social Act’, dedikuar rinisë së Kosovës

Pas një pune intenzive, ka përfunduar me sukses projekti ‘Social Act’, organizuar nga ‘Peer Educators Network’ (PEN), i cili mblodhi 100 të rinj nga tetë komuna të Kosovës, duke përfshirë ata në aktivitete të ndryshme për të zhvilluar aftësitë e tyre në fusha të ndryshme. Menaxherja  projektit ‘Social Act’ në ‘PEN’ Sihana Bejtullahu, për Radio…

Details

Muzikë e viteve të 20-ta në Kino Armata

Sonte (23 maj) në Kino Armata, organizohet mbrëmje e veçantë me muzikë salloni, muzikë e Berlinit nga viti 1920, nga ora 20:00. Ansambli “Femmes Fatales” do të ofroj një kombinim të muzikës së filmit ‘The Great Gatsby’ dhe ‘Babylon Berlin’. Mbrëmja në fjalë organizohet nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë, nga bendi muzikor “Femmes Fatales”,…

Details

Roli i babait paraqitet në një ekspozitë

Organizuar nga Ambasada e Suedisë në Prishtinë dhe Organizatat Joqeveritare ‘Democracy for Development’ dhe ‘Center for Counseling, Social Services and Research’, me datën 29 maj, nga ora 10:00 deri në orën 16:00, në Sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, do të hapet ekspozita me fotografi “Baballarët suedezë dhe kosovarë”. Përmes kësaj ekspozite do të shpalosen të…

Details

Nesër fillon festivali ‘ReMusica’

Festivali i njohur i muzikës ‘ReMusica’, fillon nesër (24.05.19) në Prishtinë, me treshen e njohur të kitaristëve me renome ndërkombëtare, Petrit Çeku, Pedro Ribeiro Rodrigeus dhe Tomislav Vuksic “Trio Elogio”.  Edicioni i sivjetmë ‘ReMusica’, mbahet në Prishtinë, në Amfiteatrin e Ri të Biblotekës Universitare dhe fillon nga ora 20:00. “Trio Elogio” do të luajnë pjesë…

Details

Policia e Kosovës lanson fushatën “Të gjithë jemi këmbësorë”

“Të gjithë jemi këmbësorë” kjo është motoja e fushatës vetëdijesuese e cila po organizohet sot (22 maj) nga Divizioni i Trafikut Rrugor i Policisë së Kosovës në përkrahje nga Departamenti Koordinues i Këshillit për Siguri Rrugore të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit. Aktiviteti në fjalë mbahet në udhëkryqin në afërsi të Hotel Grand, që lidhë…

Details