Aktori Xhevdet Jashari, pjesë e Berlinales

Festivali më prestigjioz i filmit në botë, i cili i përket kategorisë A, “Berlinale” tashmë ka filluar të shpalosë programin e tij.  E veçanta e edicionit të sivjetmë për ne, është pjesëmarrja e aktorit, Xhevdet Jashari, përmes rolit të tij në filmin “Gospod postoi, imeto I’e Petrunja”.  Filmi është bashkëproduksion mes Sllovenisë, Kroacisë, Maqedonisë, Belgjikës…

Details

Blerta Kosova sjell dimension të ri në muzikë

Këngëtarja karizmatike Blerta Kosova sontë nga ora 21:00 në ambientet e lokalit ‘Dit’ e Nat’ në Prishtinë do të bëjë lansimin e albumit të saj të titulluar ‘Reflections’. Zhanri muzikor që prodhon Blerta i përket muzikës elektronike që ndan një audiencë të veçantë të publikut. Në një prononcim për Radio KFOR-in Blerta tregoi për promovimin…

Details

Dua Lipa me statujë dylli në Madame Tussauds

Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa shumë shpejt do të jetë prezente në Madame Tussauds, por në formë të dyllit. Ishte vet Dua që paralajmëroi një gjë të tillë përmes Instagram-it, duke bërë shaka se “trupi i saj i dyfishtë” do të shfaqet në ngjarjet private. Statuja prej dylli do t’i bashkohet një numri…

Details

Vikend për fëmijë në Cineplexx

Kino Cineplexx, këtë vikend, më 12 dhe 13 janar, ia dedikon fëmijëve. Janë gjithsej 6 filma qe do të shfaqen për fëmijë:  Spiderman, the Nutcracker and the Four Realms, Small Foot, Asterix Le Secret de la Potion Magique, Sherlock Gnomes, Hotel Pennsylvania 3. Cineplexx ka njoftuar se për të gjithë fëmijët, gjithashtu do të ketë…

Details

Publikohet lista e nominimeve ‘Bafta 2019’

Nominimet e edicionit të 72-të të ndarjes së çmimeve ‘Bafta’ që do të mbahet me 10 shkurt të këtij viti në Angli, janë publikuar në të gjitha kategoritë. Në këtë mbrëmje të rëndësishme në kinematografinë botërore vlerësohet puna e filmbërësve dhe komunitetit artistik. Në kategorinë e filmave më të mirë janë nominuar filmat:  ‘BlacKkKlansman’, ‘The…

Details

Benart Shala pret votën tuaj në “Future Architecture Platform”

Projekti “Archtecture through butterfly effect” i studentit të nivelit master në Fakultetin e Arkitekturës dhe Planifikimit Hapësinor, në UBT, Benart Shala pret votën tuaj për tu përzgjedhur në mesin e 100 arkitektëve të rinj nga e mbarë bota,  në garën e organizuar nga “Future Architecture Platform”, me bazë në Slloveni. Për të ditur më shumë…

Details

Termokiss sjell mësime falas për kërcimin Salsa

Sonte, me fillim nga ora 20:30, Termokiss fton të gjithë ata që e duan vallëzimin Salsa, që të shkojnë në ambientet e kësaj qendreje dhe të mësojnë falas vallëzimin Salsa. Ky organizim vjen për të disatën herë në qendrën Termokiss, e cila do të vazhdojë të ofrojë mësime falas për kërcimin Salsa në baza javore,…

Details

Filmat që nuk duhet t’i humbisni këtë vit

Për dashamirët e filmit, edhe 2019-ta do të jetë e pasur me filma të ndryshëm, të cilët do të përmbushin kërkesat e të gjithëve, pavarësisht cilin zhanër parapëlqëjnë ata. Revista e njohur “Seventeen” ka renditur shtatë filmat e zhanrit romancë që sipas tyre do të tregojnë që dashuria nuk ka vdekur ende. Filmi i parë…

Details

Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë” një mundësi më shumë për të rinjtë

Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë” është themeluar në mars të vitit 2018, me qëllim të krijimit të një ambienti pozitiv në shoqëri, përmes aktivizimit kulturor. Së fundmi në kuadër të këtij fondacioni është hapur “Project Space”. Radio KFOR-i kontaktoi drejtoreshën e Fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, Nita Zeqiri e cila tha se “Project Space” nënkupton rikthimin e hapësirave të ndryshme për…

Details