Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 8 maj të vitit 1970, bendi The Beatles, lansuan albumin e tyre ‘Let it be’, në Mbretërinë e Bashkuar. – Në po këtë datë të vitit 1976, grupi ABBA, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me singling e tyre ‘Fernando’, që ishte edhe kënga e tyre…

Details

‘Starpokes’ platforma që lidh fansat me personalitetin e tyre të preferuar

’Starpokes’ është platformë virtuale, ku nëpërmes kësaj faqe ju mund të personalizoni videon tuaj të preferuar, të personave të famshëm nga fusha të ndryshme si: muzika, aktrimi, sporti, personalitete të televizionit dhe fusha të tjera. Zëdhënësi i kësaj platforme, Arbër Skenderi në një bisedë për Radio KFOR-in, tregoi më shumë rreth kësaj platforme dhe se…

Details

Edukimi i fëmijëve për ambientin, fillon në moshë të hershme

Në dekadën e dytë të shekullit 21, përgatitja e fëmijëve për të qenë qytetarë të mirë mjedisorë, është një nga punët më të rëndësishme që secili prej nesh mund ta bëjë. “Dashuria për ambientin krijohet në moshë të hershme”, kështu tha për Radio KFOR-in, kryetari i OJQ-së ‘Hiking Njeri Kosova’, Arben Islami dhe në lidhje…

Details

Fakte interesante

Përmirësimi i njohurive tona me fakte interesante, histori dhe gjëra që na bëjnë të mendojmë, na e bën jetën më interesante. Do të prezantojmë për ju disa kuriozitete interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – A e keni ditur se një fije floku e vetme mund të mbajë një mollë, por po…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 7 mars 1962, The Beatles inçizuan paraqitjen e tyre të parë në radio për programin “Teenager’s Turn – Here we go” në BBC. – Në këtë ditë të vitit 1975, David Bowie lansoi albumin e tij të nëntë “Young Americans”. Me këtë album, Bowie shfaqi interesimin e tij për muzikën R&B. Me këngën…

Details

Rave këtë javë ju prezanton DJ ERØS

Rave Live Session është transmetimi javor, i mundësuar nga Win Music Freedom, ku për çdo javë prezantohen DJ-të më të mirë lokal dhe ndërkombëtar. DJ ERØS, njihet për pjesëmarrjen e tij në festivale të ndryshme regjionale dhe botërore ku ka luajtur përkrah emrave si: Calvin Harris, Dimitri Vegas & Like Mike, Lost Frequencies, W&W, Ofenbach,…

Details

Duaje trupin tënd

Sot (06 maj), kudo në botë shënohet ‘Dita Botërore pa Dietë’, si një mundësi për të pranuar trupin tonë, ashtu siç jemi. Për të shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i ka marrë një mendim nga dietologia dhe nutricionistja znj. Ajshe Ibrahimi, e cila për dëgjuesit dhe lexuesit tanë ofroi këtë këndvështrim: “Dilni përpara pasqyrës dhe komplimentoni…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 maj të vitit 2002 kënga ‘Bohemian Rapsody’, nga bendi The Queen, u votua si singli më i preferuar i Mbretërisë së Bashkuar i të gjitha kohërave, në një sondazh të realizuar nga libri Guinness Hit Singles. Kënga ‘Imagine’ nga John Lennon ishte e dyta dhe në vendin e 3-të ishte kënga ‘Hey…

Details

Dita e sotme i dedikohet mamive

Sot, me 5 prill, në ‘Ditën Ndërkombëtare të Mamive’, bota vlerëson punën dhe përkushtimin e mamive si dhe vlerëson rëndësinë që ka ky personel mjekësor i përbërë nga gra e burra, për nënat para, gjatë shtatzënisë dhe në javët e para pas lindjes. Mbi rëndësinë e mamive në jetën tonë, për Radio KFOR-in foli Kryetarja…

Details