Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, jep mesazhe për paqen në Radio KFOR

Gjatë ditës së djeshme në Kosovë, ka qëndruar për vizitë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Në një përgjigje ekskluzive dhënë Radio KFOR-it, lidhur me rëndësinë e bashkëjetesës dhe tolerancës ndëretnike në Kosovë, shkelqësia e tij, Jens Stoltenberg u shpreh: “Evropa është kontinent me shumë grupe të ndryshme etnike dhe ne duhet të jetojmë…

Details

Ushqimet që ju japin energji gjatë stinës së verës

Për të përfituar sa më shumë energji në një kohë të shkurtër duhet të zgjidhni ushqimet e duhura. Të quajtura ndryshe si super ushqime, ato përmbajnë proteina, hekur, kalcium, vitaminë C dhe grupin e karbohidrateve komplekse. Do të ju prezantojmë disa nga këto produkte të cilat mund ti konsumoni qe pastaj të ndiheni më të…

Details

Futbollisti i talentuar Buron Stanovci, me të ardhme premtuese

Buron Stanovci sinonim i suksesit, i cili është vetëm 13 vjeçar paraqet shembullin më të mirë të të rinjëve të suksesshëm. Buroni filloi të luante futboll që nga mosha 5 vjeçare duke arritur tani të bëhet lider i skuadrës së tij në klubin futbollistik  ‘2 Korriku’ në Prishtinë në kategorinë U13. Pa dyshim, që meritë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 korrik, të vitit 1966, artisti  Frank Sinatra, ishte në pozitën e parë të top listës angleze, me këngën ‘Strangers In The Night’. Kjo këngë ishte kolonë zanore e filmit: ‘A Man Could Get Killed’. – Në këtë datë, u mbajtën 10 koncertet më të mëdha në botë, ku u mblodhën këngëtarët më…

Details

Roli i gazetarëve në kohë pandemie

Heronj të padiskutueshëm të periudhës së pandemisë me ‘CoViD-19’, janë edhe ata që me profesionalizëm, guxim e kurajo, kanë shkëlqyer në shërbim të informimit publik dhe transparencës, e që janë gazetarët. Ndonëse në fillim sfidat ishin shumë më të theksuara për marrjen e informacioneve të duhura rreth virusit ‘CoViD-19’, për shkak se gjithçka në atë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 1 korrik feston ditëlindjen reperja dhe producentja, Missy Elliot, e cila ka lindur në vitin 1971, në Virginia. Emri i vërtetë i këngëtares është Melissa Arnette Elliott. Këngëtarja ka fituar katër çmime ‘Grammy’ dhe ka shitur mbi 30 milion albume vetëm në SHBA. Disa nga këngët më të njohura të saj janë:…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Asteroidëve”

“Dita Botërore e Asteroidëve” u themelua nga astrofizikani dhe muzikanti i famshëm, Dr. Brian May, pjesëtarë i rock grupit “Queen”, astronauti i “Apollo 9”, Rusty Schweickart, kineasti Grig Richters dhe nga Presidentja e Fondacionit ‘B612’, Danica Remy. Qëllimi i kësaj dite është edukimi i publikut për rëndësinë e asteroideve, rolin e tyre në formimin e…

Details

‘Dita e Ndërkombëtare e Parlamentarizmit’, në fokus ka fuqizimin e gruas

‘Dita Ndërkombëtare e Parlamentarizmit’, festohet çdo vit me 30 qershor, datë në të cilën u themelua Organizata Botërore e Parlamenteve, në vitin 2018, përmes një Rezolute të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Rëndësia e kësaj dite qëndron në faktin se parlamentarizmi si pjesë e rëndësishme e proceseve demokratike në shoqëri, po përballet me…

Details