Arritje e madhe në sportin kosovar, Komiteti Paralimpik i Kosovës pranohet në Komitetin Paralimpik Ndërkombëtar

Pas një pune të gjatë, me angazhim dhe përkushtim të madh, kryetarja e Komitetit Paralimpik të Kosovës, Njomza Emini realizoi ëndrrën e sportistëve Paralimpik, duke e bërë Komitetin Paralimpik të Kosovës të pranohet në Komitetin Paralimpik Ndërkombëtar. Në një intervistë për Radio KFOR-in, znj.Emini ka thënë se puna e bërë me dashuri dhe përkushtim, gjithmonë,…

Details

Hapet ekspozita “PËRTEJ – Archiving Transition”, pjesë e programit “Manifesta 14”

“PËRTEJ – Archiving Transition” është ekspozita e tretë që “Galeria 17” e sjellë në kuadër të programit vjetor, derisa e njëjta është po ashtu pjesë e programit të “Manifesta 14”. Për të njohur veten, për të vlerësuar tregimet tona, historinë tonë kulturore, për të ri-ndërtuar komunikimin mes brezash artistësh, njohës arti e artdashës ri-kthehet ekspozita…

Details

Librat që do ua bëjnë stinën e verës edhe më të bukur

Leximi është një nga aktivitetet më të këndshme që mund të bëni gjatë stinës së verës, derisa jeni në pushime, në netët e gjata të verës apo thjeshtë duke u relaksuar. Bota e librave na ofron mundësi të pafundme për të zgjeruar njohuritë dhe imagjinatën tonë. Disa propozime për tituj të librave që mund të…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Kërcimit në Ajër”

Më 20 qershor, ftohen të gjithë njerëzit e botës që njëkohësisht të hidhen në ajër. Kjo iniciativë po merret me një qëllim, që të ndryshohet orbita e Tokës, një metodë e pazakontë për të luftuar ngrohjen globale. Shënimi i një dite të tillë, si koncept, u propozua nga artisti gjerman, Torsten Lauschmann për ta informuar…

Details

Dita ndërkombetare e shahut

Shahu është një lojë që kërkon strategji dhe zgjuarsi, por nga ana tjetër është edhe praktike, meqë mund të luhet në çdo kohë dhe në çdo vend. ‘Dita Ndërkombëtare e Shahut’, 20 korriku, festohet që nga viti 1966, në ditën e njëjtë kur është themeluar ‘Federata Botërore e Shahut’, në vitin 1924. Loja e shahut…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 20 korrik, të vitit 1968, rock bendi Cream, filluan një garë katër javore, në vendin e parë në tabelën e albumeve amerikane me ‘Wheels Of Fire’, në Billboard. Albumi i dyfishtë i cili përbëhej edhe nga interpretimi live, arriti të renditet vetëm në vendin e tretë, në Mbretërinë e Bashkuar. – Me 20…

Details

“Western Balkans Youth Orchestra” sinonim i pasionit për muzikën dhe punën profesionale që tejkalon të gjitha barrierat

“Western Balkans Youth Orchestra” është orkestra që ka bërë bashkë 30 muzicientë të rinj që vijnë nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia Veriore dhe Serbia. Këta të rinj, janë bërë bashkë falë pasionit të tyre për muzikën, pasion që duan ta ndajnë me publikun në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor,…

Details

Festina Mejzini, talenti që ka rrëmbyer vëmendjen e menaxhmentit të artistëve botëror

E cilësuar si një nga konkurrentet më të forta të spektaklit ‘X-Factor Albania’, në vitin 2011, këngëtarja Festina Mejzini, nisi rrugëtimin e saj profesional në muzikë me projekte të shumta muzikore dhe pjesëmarrje në festivale të ndryshme. E ftuar sot, në kuadër të emisionit ‘’Macchiato Lounge”, Festina tregoi për fillimet e saj në muzikë, karrierën…

Details