Radio K4 – mediumi që ju shoqëron kudo!

Radio, është mediumi më miqësor, me të cilin dëgjuesit mund të shoqërohen kudo që janë, qoftë në shtëpi, në vendet e punës, në vetura duke vozitur, apo në plazhe duke shijuar pushimet. Roli i Radios, si i çdo mediumi tjetër është që të informojë, edukojë dhe argëtojë audiencën. Por, mënyra që ka zgjedhur Radio KFOR-i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në datën e sotme, 24 Qershor, të vitit 1991, në atë kohë vetëm 14 vjeçare, këngëtarja Shakira, lansoi albumin e saj debutues ‘Magia’. Edhe pse shitjet e këtij albumi ishin të vogla, këngëtarja arriti të bëj hapat e parë drejtë karrierës së saj të famshme. Po në këtë datë, të vitit 2003, këngëtarja Beyoncé, publikoi…

Details

Instituti INDEP publikon hulumtimin mbi zbatimin e ligjit për barazi gjinore në Kosovë

Institute for Development Policy (INDEP) në Kosovë ka publikuar hulumtimin e tyre me temën ‘Ligji për barazinë gjinore në Kosovë’, për të vlerësuar përmbajtjen, zbatimin dhe hapat e ardhshëm të këtij ligji. Hulumtuesit kanë analizuar disa aspekte të këtij ligji siç janë: mekanizmat institucional për barazi gjinore, mbrojtja dhe trajtimi i barabartë në bazë të…

Details

‘Dita Botërore e Sinjalizuesve’ shënohet sot me moton “Kqyr, Ngo, FOL”

Lëvizja FOL në ‘Ditën Botërore të Sinjalizuesve’, e cila shënohet çdo vit me datën 23 qershor, do të organizoj disa aktivitete me moton “Kqyr, Ngo, FOL”, duke bërë kështu promovimin e sinjalizimt dhe Ligjit për Mbrojtjen e Sinjalizuesve. Aktiviteti që do të organizoj Lëvizja FOL për shënimin e ‘Ditës Botërore të Sinjalizuesve’, është një konferencë,…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Shërbyesve Civil”

23 qershori është “Dita Ndërkombëtare e Shërbyesve Civil”, e themeluar në vitin 2002 nga Kombet e Bashkuara. Kjo ditë është krijuar për të njohur punën e shërbyesve civil, të cilët bëjnë ndryshimin në shumë pjesë të botës, duke ofruar shërbime gjithëpërfshirëse për t’i shërbyer qytetarit dhe duke përfshirë qeverinë dixhitale. Një punë dhe përkushtim të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë datë, të vitit 2016, tre anëtarët e gjallë të grupit ‘Led Zeppelin’, dëshmuan në një gjykatë se ata nuk e kishin vjedhur intron e këngës së famshme ‘Stairway to Heaven’, nga një këngë e vitit 1968 me emrin ‘Taurus’, nga bendi Spirit.  Ata u shpallën të pafajshëm nga gjykata e San Franciskos. Më…

Details

Artisti Arzon, lanson projektin e ri “Hapne Rrugën”

Vetëm pak muaj më parë, kuptuam se një nga emrat më të ri që i është shtuar skenës muzikore të vendit është reperi Arzon. Këngëtari në fjalë veç na pati premtuar një verë me shumë projekte pas këngës debutuese “Road Rivals”. Singli “Hapne Rrugen”, është projekti i dytë që Arzon sjell në treg, ndërsa në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në datën e sotme, 22 Qershor, të vitit 2009 ,këngëtari Chris Brown, pranoi se e kishte sulmuar fizikisht ish të dashurën e tij, këngëtaren  Rihanna, një natë para ceremonisë së ndarjes së çmimeve ‘Grammy Awards’. Ai u dënua me rreth 1.400 orë shërbim në komunitet, ku jetonte dhe nuk kishte të drejtë t’i afrohej këngëtares…

Details