Malet, dashuria e natyrës për njeriun

Në kuadër të kampanjës #Hikingk4 që po realizohet në Radio KFOR, sot e ftuar në kuadër të emisionit të mëngjesit ishte znj. Valdete Qollaku, themeluese e grupit të bjeshkatarëve nga Kosova ‘Nomad’, e cila ndau eksperiencën e saj dhe përfitimet që sjellin ecjet malore: “Ka 2 vite është hapur grupi i ecjeve ‘Nomad’ dhe pothuajse…

Details

Mbrojtja e mjedisit është përgjegjësi e të gjithëve

“Mjedisi nuk është pronë e askujt për ta shkatërruar, është përgjegjësi e të gjithëve për ta mbrojtur”, është kjo një nga qindra e mijëra thëniet që përkufizon rëndësinë dhe përgjegjësinë që ka secili individ, në mbrojtjen e ambientit. Një nga materialet më të dëmshme për ambientin, është plastika, prandaj data e sotme, 25 maji, i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 25 maj, të vitit 1998, grupi Coldplay, publikuan EP-në (Kompakt disk) e tyre të parë ‘Safety’, që përbëhej nga tre këngë: ‘Bigger Stronger’, ‘No More Keeping My Feet on the Ground’ dhe ‘Such a Rush’. – Në po këtë datë, të vitit 1997, një raport tregonte se këngëtari Elvis Presley, ishte artisti post…

Details

Nesër fillon festivali “Mirëdita, dobar dan!”

Edicioni i nëntë i festivalit “Mirëdita, dobar dan!”, do të hapet nesër me datën 25 maj, në orën 18:00, me ekspozitën e titulluar “Gjithë lotët tanë”, ndërsa programi i festivalit do të vazhdojë deri më 28 maj, në disa lokacione të tjera në Beograd. Organizuar nga Integra (Kosovë), Nisma e të  Rinjve për të Drejtat…

Details

KFOR-i dhe Policia e Kosovës me aktivitete të përbashkëta në SHFMUL “Shaban Idrizi”, në Mitrovicë

Njësitet e shumta të KFOR-it dhe të Policisë së Kosovës, kanë qëndruar sot (24 maj), në ambientet e Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Shaban Idrizi”, në Zhabar të Mitrovicës. Ky organizim ka ardhur nga bashkëpunimi i Komandës Regjionale Lindore të KFOR-it, gjegjësisht ushtarakëve amerikanë të kampit të Bondsteel.  Vetëdijesimi i nxënësve për rrezikshmëri,…

Details

Javën e ardhshme fillon ‘UNUM Festival’

Edhe 7 ditë kanë mbetur, deri në fillimin e UNUM Festival-it, ku pothuajse kanë përfunduar përgatitjet për edicionin më të çmendur deri më sot, me emrat pjesëmarrës më të mëdhenj në botë, siç janë: Seth Troxler, Ricardo Villalobos, Paco Osuna, Mathew Jonson, Shimza, Butch, tINI, Dyed Soundorom, Raresh, Rhadoo, Ilario Alicante, Priku, Praslea dhe mbi…

Details

Skizofrenia, sëmundje që prek miliona njerëz në botë

Skizofrenia është një sëmundje serioze mendore që sipas ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, prek më shumë se 21 milionë njerëz në mbarë botën. Skizofrenia është një gjendje mendore shumë komplekse, që mund të ndikojë në mënyrën se si një person mendon, ndjen dhe përjeton botën përreth tij. Dita e sotme, 24 Maj, shënon ‘Ditën Botërore të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 24 maj, feston ditëlindjen këngëtari dhe njëherit autor i shumë teksteve, Bob Dylan. Këngëtari ka lindur në vitin 1941, në Minnesota të SHBA. Kulmin e karrierës së tij, Dylan e arriti në vitet e 60-ta, duke u bërë ikonë e mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe me influencë në…

Details