Ndërron jetë shpikësi i audio kasetës, Lou Ottens

Në moshën 94 vjeçare, ka vdekur sot (10.03.21), një nga shpikësit më revolucionar të muzikës. Është fjala për shpikësin e audio kasetës, Lou Ottens. Shpikja e Ottens, ishte një sukses i madh për të gjithë botën. Më shumë se 100 miliard audio kaseta, janë shitur që nga lansimi i saj në treg, në vitin 1963.…

Details

Mundësi trajnimi në programet e universiteteve Suedeze

Swedish Alumni Network Kosovo (SANK) në bashkëpunim me Ambasadën Suedeze në Kosovë, do të organizoj sot (10.03.21), në platformën Zoom, një sesionin informues, duke filluar nga ora 18:00, dedikuar punëtorëve të sektorit publik. Programi ka për qëllim ndërtimin e rrjeteve të reja dhe ndarjen e përvojës, për të rritur transparencën, efiçiencën dhe qëndrueshmërinë në sektorin…

Details

Multietniciteti, një pasuri tjetër e Kosovës

Kosova njihet si një vend shumetnik, me një shoqëri të hapur që përqafon diversitetin e saj etnik dhe kulturor, ku organizata të shumta dhe individë punojnë në largimin e paragjykimeve dhe stereotipave midis etnive të ndryshme, që jetojnë aty. Për të kuptuar se si duhet të veprojmë që të kemi një të ardhme edhe më…

Details

Radio K4, aplikacioni juaj i preferuar

Radio KFOR-i po vazhdon të jetë afër jush me muzikë të mirë dhe me informacionet më të reja, ku përveç transmetimit 24/7 përmes valëve tona, me mbulueshmëri në tërë Kosovën, tingujt e Radio KFOR-it, lajmet e fundit dhe Top Listat e këngëve më të dëgjuara, ju mund ti shijoni edhe përmes aplikacionit Radio K4. Dëgjuesit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 10 mars feston ditëlindjen këngëtarja e famshme skoceze, Emeli Sande, e cila ka lindur në vitin1987. Ajo u bë e famshme me hitet: “Read All About It” dhe “Next to me”. Në vitin 2013, në Brit Awards ajo fitoi dy çmime: Artistja më e mirë britaneze dhe çmimin për albumin më të…

Details

Përmes donacioneve të ndryshme, KFOR-i po vazhdon të mbështes popullatën vendase

Që nga shpërthimi i pandemisë në Kosovë, trupat paqeruajtëse të KFOR-it, përveç ruajtjes së sigurisë, ata edhe përmes donacioneve të ndryshme po vazhdojnë të mbështesin popullatën vendase, institucionet shëndetësore, arsimore dhe jo vetëm. Donacioni i fundit i realizuar nga KFOR-i ishte më 1 mars, ku CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak i KFOR-it), në bashkëpunim me LMT-të që…

Details

Efektet anësore të dezinfektuesve të duarve

Në situatën, në të cilën po kalojmë tash e gati 1 vit, përveç maskave mbrojtëse kundër virusit edhe dezinifektantët e duarve, na janë bërë pjesë e pandashme e përditshmërive tona, duke u munduar që ta mbajmë në nivel higjienën tonë personale. Porse, a janë të dëmshme për shëndetin dhe a ekzistojnë rreziqe në përdorimin e…

Details

Festivali ‘MetroSound’ po vazhdon të mbahet online

Teatri Metropol po vazhdon me edicionin e tretë të Festivalit “MetroSound 3”. Sikurse çdo aktivitet artistik i mbajtur kohëve të fundit, për shkak të pandemisë edhe ky aktivitet po zhvillohet online. Programi muzikor i “MetroSounds 3”, ka për qëllim të prezantojë dhe promovojë kulturën alternative shqiptare nëpërmjet performancave shumë të veçanta, nga artistë të rinj…

Details