“Mural Fest” përmes artit bën thirrje për tolerancë

Ka mbetur më pak se një javë që disa hapësira publike në Komunën e Ferizajt të vihen në dispozicion të artistëve të njohur të muraleve, e që përmes artit do të bëjnë thirrje për tolerancë. Drejtoresha në Komunën e Ferizajt, Lebibe Topalli, për Radio KFOR-in njoftoi se sivjet do të jetë edicioni i 4-të me…

Details

Zyrtarizohet në Kosovë sporti i Ragbit

Tashmë Kosovës i është shtuar edhe një federatë e re, përkatësisht sporti i Ragbit dhe ky lajm u zyrtarizua pas takimit që Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi ka zhvlliuar dje (03.07.19), me Ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell. Qëllimi i këtij takimi ishte zyrtarizimi i Federatës së Ragbit në Kosovë dhe promovimit…

Details

Nesër afati i fundit për aplikim për ‘Kampin e Lidershipit‘

Nxënësit e klasëave të 10-të dhe të 11-të të shkollave „Xhevdet Doda“, Prishtinë, „Hajdar Dushi“ në Gjakovë, „Eqrem Cabej“ në Vushtrri, “Kuvendi i Lezhës” në Viti, “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, “Dardania” në Hani i Elezit, “Hivzi Sylejmani” në Fushe Kosovë dhe “Kuvendi i Arbërit” në Ferizaj, do të kenë mund të aplikojnë vetëm deri nesër,…

Details

Përmes artit promovohet ‘Mbrojtja e mjedisit dhe bashkëjetesa kulturore’

Mbrotja e mjedisit, promovimi i bukurive natyrore të Kosovës, bashkëjetesa dhe toleranca fetare, të gjithë këto janë gërshetuar në ekspozitën e titulluar ‘Bashkëjetesa Natyrore dhe Kulturore në Kosovë’, e cila është hapur nga dita e djeshme në Muzeun e Kosovës. Zëdhënësi nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor, Leutrim Sahiti, ka treguar për Radio KFOR-in,…

Details

Sonte fillon shfaqja e 11 filmave të Želimir Žilnik, në Prizren

Me mbështetjen e Bashkimit Evropian, nga sot (03 korrik) e deri më 27 korrik, do të shfaqen njëmbëdhjetë filma të shkurtër e të gjatë nga regjisori serb Želimir Žilnik (Zhelimir Zhilnik), në kinemanë Lumbardhi në Prizren. Paralelisht me filmat e përzgjedhur, Žilnik do të organizoj një punëtori dyditore ku do të shpjegoj metodat dhe angazhimet…

Details